fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatChiny nie wprowadzą sankcji na Rosję

Chiny nie wprowadzą sankcji na Rosję

Chińskie władze oznajmiły, że nie zamierzają przyłączać się do sankcji i ograniczeń nakładanych na rosyjskie instytucje finansowe w związku z atakiem tego kraju na Ukrainę.

Deklaracje w tej sprawie ogłosił Guo Shuqing, szef Chińskiej Komisji Regulacji Bankowości i Ubezpieczeń. Jednocześnie podkreślił, że kierunek polityki Państwa Środka w tej kwestii został wskazany przez resort spraw zagranicznych. Jego zdaniem jednostronne sankcje finansowe nie są narzędziem, które może skutecznie rozwiązać obecne problemy.

Chiński MSZ nie nazywa ataku Rosji na Ukrainę „inwazją”, a zgodnie z definicją Kremla określa ją mianem „specjalnej operacji wojskowej”. Państwowe media z Państwa Środka w relacjach z tego konfliktu kładą szczególny nacisk na negocjacje, m.in. bardzo szczegółowo informowały o pierwszym – po jego rozpoczęciu – spotkaniu przedstawicieli obydwu stron. Codzienne wieczorne wiadomości w telewizji CCTV o wojnie wspominają w krótkiej wiadomości pod koniec programu.

Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi odbył w ostatnich dniach rozmowę z swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kulebą. Wyraził po niej swój „głęboki smutek” z faktu zaistnienia obecnej sytuacji.

CNBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już na wojnę tyle, ile Polska wyda w tym roku na… wszystko!

Rosja wydała już na działania zbrojne na Ukrainie ponad 200 miliardów dolarów, a koszty poniesione przez całą gospodarkę tego kraju będą wielokrotnie wyższe.
< 1 MIN CZYTANIA