fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseChiny nie zamierzają spłacać biliona dolarów pożyczek od Amerykanów

Chiny nie zamierzają spłacać biliona dolarów pożyczek od Amerykanów

Obywatele USA są w posiadaniu chińskich obligacji o wartości ponad biliona dolarów, które nie zostały wykupione w terminie przez rząd w Pekinie.

Obecnie Chiny posiadają amerykańskie obligacje skarbowe o wartości ok. 850 miliardów dolarów, na których wykupie Pekin regularnie zarabia.

Czy trzeba spłacać długi sprzed lat?

Jednak grupa Amerykanów posiada papiery wartościowe chińskiego rządu, których istnienie jest od dziesięcioleci ignorowane przez władze Państwa Środka.

Chodzi o obligacje wyemitowane przed 1949 r. przez Republikę Chińską. Były to długoterminowe papiery denominowane w złocie. Za pozyskanie z nich fundusze Chiny rozwijały swoją infrastrukturę. Jednak po 1949 r., gdy komuniści przejęli władzę w Państwie Środka, spłata tych zobowiązań została wstrzymana.

Margaret Thatcher dała radę

Obecnie w USA działa American Bondholders Foundation (ABF), która skupia 20 tysięcy posiadaczy tych obligacji. Szacują oni, że ich łączna wartość przekracza bilion dolarów. Domagają się oni podjęcia przez władze w Waszyngtonie zdecydowanych działań, których celem będzie odzyskanie należnych im pieniędzy. Jako argument przypominają, że w 1987 r. Margaret Thatcher z sukcesem ubiegała się o spłatę zobowiązań wynikających z tego samego tytułu dla obywateli Zjednoczonego Królestwa.

thehill.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA