fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaFinanseChiny nie zamierzają spłacać biliona dolarów pożyczek od Amerykanów

Chiny nie zamierzają spłacać biliona dolarów pożyczek od Amerykanów

Obywatele USA są w posiadaniu chińskich obligacji o wartości ponad biliona dolarów, które nie zostały wykupione w terminie przez rząd w Pekinie.

Obecnie Chiny posiadają amerykańskie obligacje skarbowe o wartości ok. 850 miliardów dolarów, na których wykupie Pekin regularnie zarabia.

Czy trzeba spłacać długi sprzed lat?

Jednak grupa Amerykanów posiada papiery wartościowe chińskiego rządu, których istnienie jest od dziesięcioleci ignorowane przez władze Państwa Środka.

Chodzi o obligacje wyemitowane przed 1949 r. przez Republikę Chińską. Były to długoterminowe papiery denominowane w złocie. Za pozyskanie z nich fundusze Chiny rozwijały swoją infrastrukturę. Jednak po 1949 r., gdy komuniści przejęli władzę w Państwie Środka, spłata tych zobowiązań została wstrzymana.

Margaret Thatcher dała radę

Obecnie w USA działa American Bondholders Foundation (ABF), która skupia 20 tysięcy posiadaczy tych obligacji. Szacują oni, że ich łączna wartość przekracza bilion dolarów. Domagają się oni podjęcia przez władze w Waszyngtonie zdecydowanych działań, których celem będzie odzyskanie należnych im pieniędzy. Jako argument przypominają, że w 1987 r. Margaret Thatcher z sukcesem ubiegała się o spłatę zobowiązań wynikających z tego samego tytułu dla obywateli Zjednoczonego Królestwa.

thehill.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Sprzeciw wobec zniesienia limitu zadłużania państwa

Politycy Konfederacji potępiają bardzo niebezpieczny pomysł Jadwigi Emilewicz, byłej wicepremier, a obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, by zwiększyć limit zadłużenia publicznego.
2 MIN CZYTANIA

Unijne prognozy dobre dla Polski

Komisja Europejska opublikowała letnie prognozy gospodarcze, z których wynika, że wzrost PKB w Polsce będzie wyższy od średniej unijnej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA