fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesChiny o „wspólnym dobrobycie” na Światowym Forum Ekonomicznym

Chiny o „wspólnym dobrobycie” na Światowym Forum Ekonomicznym

Prezydent Chin Xi Jinping odniósł się do chińskiej polityki „wspólnego dobrobytu”, która uderza w tamtejszych gigantów technologicznych. Jest to o tyle wyjątkowe, że zrobił to na forum międzynarodowym - wystąpił na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) - dorocznym spotkaniu przywódców państw i liderów biznesu.

Chiny twierdzą, że polityka „Common Prosperity” ma na celu zmniejszenie pogłębiających różnic majątkowych w chińskim społeczeństwie. Działania tamtejszych władz dotknęły firmy technologiczne, ale także te z branży edukacyjnej i rozrywkowej.

„Wspólny dobrobyt, którego pragniemy, nie jest egalitaryzmem” – mówił na forum Xi. „Najpierw powiększymy tort, a następnie podzielimy go odpowiednio za pomocą rozsądnych ustaleń instytucjonalnych. Ponieważ przypływ unosi wszystkie łodzie, każdy otrzyma sprawiedliwy udział w rozwoju, a zyski z niego przyniosą korzyści wszystkim naszym mieszkańcom w większy i bardziej sprawiedliwy sposób” – podkreślił.

Działania w ramach polityki „wspólnego dobrobytu” mają na celu ograniczenie wpływów chińskich miliarderów i właścicieli niektórych największych chińskich firm i w założeniu zwiększyć prawa konsumentów i pracowników, którzy mają uzyskać większy wpływ na działalność firm i podział zysków. Krytycy tych działań wskazują, że ich prawdziwym celem jest chęć podporządkowania największych chińskich firm polityce państwowej.

Niektórzy widzą w polityce „wspólnego dobrobytu” inspirację europejską myślą socjaldemokratyczną. Zwraca się uwagę, że w Chinach coraz większą rolę odgrywają prawa pracownicze i socjalne, a w sądach coraz częściej pracownicy wygrywają spory z pracodawcami.

Jednak wraz z wdrożeniem w Chinach działań antykorporacyjnych, w postaci surowszych przepisów i kar (dotyczących głównie działań antymonopolistycznych i związanych z niewystarczająca ochroną danych osobowych) firmy te straciły na giełdach miliardy dolarów.

Xi podkreślił, odpowiadając na obawy światowego biznesu dotyczące chińskiej polityki, że Państwo Środka jest nadal otwarte na inwestycje z zagranicy. „Wszystkie rodzaje kapitału są mile widziane, aby działać w Chinach, zgodnie z prawem i przepisami, i odgrywać pozytywną rolę w rozwoju kraju” – powiedział.

Wypowiedź Xi Jinpinga pojawia się w przededniu Zimowej Olimpiady w Pekinie, gdy Chiny są krytykowane za łamanie praw człowieka. W tym roku Xi będzie także najprawdopodobniej namaszczony na przywódcę kraju na 3 kadencję.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA