fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaArchiwumChiny odrzuciły apel Pompeo o międzynarodowe inspekcje laboratorium w Wuhan

Chiny odrzuciły apel Pompeo o międzynarodowe inspekcje laboratorium w Wuhan

– Każda obiektywna osoba zobaczy, że niektórzy politycy USA sprzedają kłamstwa dyskredytujące chińskie wysiłki, jakie włożyliśmy w walkę z epidemią. Kłamstwa zmierzające do mieszania ludziom w głowach i odwracania uwagi od faktu, że nie wywiązali się ze swoich własnych obowiązków w zakresie zwalczania epidemii – powiedział we czwartek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang.

Oświadczenie to zostało przedstawione jako bezpośrednia odpowiedzi na wezwanie sekretarza stanu Mike'a Pompeo do kontroli Instytutu Wirusologii w Wuhan oraz innych laboratoriów, w których chińscy naukowcy badają koronawirusy i inne patogeny. Są podejrzenia, że to w tym laboratorium rozpoczęła się pandemia, co pogłębiłoby odpowiedzialność Pekinu za kryzys, który sparaliżował ponad połowę świata.

– To nie tylko Instytut Wirusologii w Wuhan – stwierdził Pompeo. – W Chinach było wiele laboratoriów, które zajmują się tymi rzeczami. Ważne jest, aby obchodzić się w bezpieczny sposób z tymi materiałami, tak aby nie doszło do przypadkowego wycieku.

Te uwagi współgrają z podejrzeniami senatora Toma Cottona, republikanina z Arkansas i długoletniego sojusznika Pompeo. – Podczas gdy rząd chiński zaprzecza możliwości wycieku koronawirusa z laboratorium, jego działania opowiadają inną historię” – uważa Cotton. – Dowody są z pewnością poszlakowe, ale wszystko wskazuje na laboratoria w Wuhan.

Pompeo zaproponował inspekcje laboratoryjne, jednocześnie krytykując Światową Organizację Zdrowia, ponieważ nie zażądała ona jako międzynarodowa organizacja wystarczającej przejrzystości w czasie kryzysu od przedstawicieli Komunistycznej Partii Chin.

– KPCh nadal nie udostępniła próbki wirusa z Chin, co uniemożliwia śledzenie ewolucji choroby. Regulacje Światowej Organizacji Zdrowia wyraźnie zawiodły podczas tej pandemii – zaznaczył Pompeo.

Chińscy urzędnicy zaprzeczają wszelkim nieprawidłowościom, mimo wcześniejszego przyznania się do „oczywistych niedociągnięć”, takich jak kara dla lekarzy, którzy jako pierwsi próbowali bić na alarm o nowym wirusie.

– Fakty mówią głośniej niż słowa – nalegał rzecznik chińskiego MSZ. – Chiny podjęły terminowe, szybkie i skuteczne środki zapobiegania i kontroli epidemii w sposób otwarty, przejrzysty i odpowiedzialny.

Cóż, już coraz mniej ludzi na świecie daje się zwodzić tego typu zapewnieniom i całej chińskiej propagandzie.

Źródło: Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA