fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatChiny ograniczają eksport kolejnego ważnego surowca

Chiny ograniczają eksport kolejnego ważnego surowca

Rząd Państwa Środka oznajmił, że eksport grafitu z tego kraju będzie możliwy tylko po wcześniejszym uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia wydanego przez władze.

Chiny wprowadzają ograniczenia na zagraniczną sprzedaż grafitu. Realizacja transakcji z zagranicznymi podmiotami będzie musiała być poprzedzona administracyjną procedurą.

Grafit jest bardzo ważnym surowcem, wykorzystywanym m.in. przy produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych. Pekin uzasadnia te kroki troską o zapewnienie odpowiednich zasobów dla wewnętrznego łańcucha dostaw oraz zwiększeniem w ten sposób poziomu bezpieczeństwa narodowego. 

Państwo Środka jest największym na świecie producentem grafitu (innymi istotnymi są: Madagaskar, Mozambik, Brazylia, Korea Południowa i Rosja). W ostatnich latach miała miejsce duża zmiana w sposobie jego pozyskiwania. Chiny odchodzą od wydobycia tradycyjnego, które prowadziło do dewastacji środowiska naturalnego. Zamiast tego pozyskują go coraz więcej w formie syntetycznej, jako produkt uboczny procesu rafinacji ropy. 

Największymi odbiorcami chińskiego grafitu są obecnie Japonia, USA, Indie i Korea Południowa. 

Działania Pekinu są kolejną inicjatywą mającą na celu utrudnienie eksportu ważnych dla przemysłu surowców. Kilka miesięcy temu podobne ograniczenia wprowadzono wobec germanu i galu. 

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA