fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatChiny ograniczają eksport kolejnego ważnego surowca

Chiny ograniczają eksport kolejnego ważnego surowca

Rząd Państwa Środka oznajmił, że eksport grafitu z tego kraju będzie możliwy tylko po wcześniejszym uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia wydanego przez władze.

Chiny wprowadzają ograniczenia na zagraniczną sprzedaż grafitu. Realizacja transakcji z zagranicznymi podmiotami będzie musiała być poprzedzona administracyjną procedurą.

Grafit jest bardzo ważnym surowcem, wykorzystywanym m.in. przy produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych. Pekin uzasadnia te kroki troską o zapewnienie odpowiednich zasobów dla wewnętrznego łańcucha dostaw oraz zwiększeniem w ten sposób poziomu bezpieczeństwa narodowego. 

Państwo Środka jest największym na świecie producentem grafitu (innymi istotnymi są: Madagaskar, Mozambik, Brazylia, Korea Południowa i Rosja). W ostatnich latach miała miejsce duża zmiana w sposobie jego pozyskiwania. Chiny odchodzą od wydobycia tradycyjnego, które prowadziło do dewastacji środowiska naturalnego. Zamiast tego pozyskują go coraz więcej w formie syntetycznej, jako produkt uboczny procesu rafinacji ropy. 

Największymi odbiorcami chińskiego grafitu są obecnie Japonia, USA, Indie i Korea Południowa. 

Działania Pekinu są kolejną inicjatywą mającą na celu utrudnienie eksportu ważnych dla przemysłu surowców. Kilka miesięcy temu podobne ograniczenia wprowadzono wobec germanu i galu. 

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA