fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatChiny ograniczają wypływ danych za granicę

Chiny ograniczają wypływ danych za granicę

Chiny, które są największym na świecie rynkiem motoryzacyjnym, poinformowały, że planują przeprowadzanie oceny regulacji ograniczających przekazywanie danych użytkowników za granicę przez pojazdy. Działania chińskich władz są odpowiedzią na rosnącą ilość „inteligentnych samochodów”.

W miarę jak samochody stają się „inteligentniejsze”, wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia elektroniczne i funkcje autonomicznej jazdy, producenci samochodów i firmy technologiczne gromadzą więcej danych z pojazdów, co budzi obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa. Obawy chińskich władz dotyczące bezpieczeństwa danych wywoływały w ostatnim czasie pojazdy produkowane przez Teslę.

Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych nie przedstawiło szczegółów dotyczących sposobu przeprowadzenia oceny obecnie obowiązujących w Chinach regulacji. Zgodnie z nimi firmy motoryzacyjne nie mogą eksportować kluczowych danych o pojazdach za granicę, chyba że uzyskają zgodę organów regulacyjnych. Ministerstwo poinformowało, że regulatorzy poprawią monitorowanie bezpieczeństwa danych pojazdów i zachęcą firmy telekomunikacyjne do większych inwestycji w technologie bezpieczeństwa cybernetycznego.

W ostatnim czasie Państwo Środka wprowadza szereg regulacji antymonopolowych i dotyczących ochrony danych, uderzających w gigantów technologicznych. Chińskie władze tłumaczą swoje działania ochroną danych i prywatności użytkowników. W tle znajduje się jednak rywalizacja między Chinami a USA oraz państwami i koncernami o kontrolę nad danymi o użytkownikach. Pekin, podobnie jak kraje zachodnie, jest coraz bardziej zaniepokojony ogromną ilością informacji gromadzonych przez prywatne firmy i tym, czy mogą być one przejmowane lub niewłaściwie wykorzystywane – zwłaszcza przez obce państwa. Niedawno wdrożył nową ustawę o bezpieczeństwie danych i zacieśnia nadzór w obszarach z tym związanych.

KR/BBC

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA