fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatChiny częściej używają juana niż dolara w międzynarodowych transakcjach

Chiny częściej używają juana niż dolara w międzynarodowych transakcjach

Drugi kwartał tego roku był pierwszym okresem, w którym juan był częściej używaną przez Chiny walutą w międzynarodowych transakcjach płatniczych niż amerykański dolar.

Dane na temat liczby transakcji realizowanych przez Państwo Środka w poszczególnych walutach opublikował serwis Nikkei. Analiza została oparta na informacjach pochodzących ze statystyk Państwowej Administracji Wymiany Zagranicznej Chin.

Juan dominuje

Według Nikkei, w drugim kwartale obecnego roku 49 proc. z przeprowadzonych przez Państwo Środka płatności z zagranicznymi kontrahentami zostało zrealizowanych w chińskiej walucie. Oznacza to, że było ich więcej niż takich, w których użyto dolara, mającego wcześniej dominującą pozycję.

Jest to efekt coraz większej liczby partnerów, którzy robiąc interesy z Pekinem wolą, aby były one rozliczane w juanach.

Coraz więcej państw rezygnuje z dolara

Chodzi tu głównie o transakcje zawierane z rosyjskimi podmiotami. Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, rośnie pozycja Państwa Środka jako ważnego odbiorcy rosyjskich surowców energetycznych, za które rachunki są wystawiane w chińskiej walucie.

Kolejne państwa albo już przeszły, albo wyraziły gotowość na współpracę z Chinami opartą o rozliczenia w juanach. Chodzi tu m.in. o Arabię Saudyjską, Argentynę, Brazylię, Bangladesz, Pakistan, Irak czy Tajlandię.

Tym samym umniejszana jest rola dolara, który do niedawna był oczywistym wyborem jako waluta, w której następowały międzynarodowe rozliczenia.

scmp.com, asia.nikkei.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA