fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaŚwiatChiny częściej używają juana niż dolara w międzynarodowych transakcjach

Chiny częściej używają juana niż dolara w międzynarodowych transakcjach

Drugi kwartał tego roku był pierwszym okresem, w którym juan był częściej używaną przez Chiny walutą w międzynarodowych transakcjach płatniczych niż amerykański dolar.

Dane na temat liczby transakcji realizowanych przez Państwo Środka w poszczególnych walutach opublikował serwis Nikkei. Analiza została oparta na informacjach pochodzących ze statystyk Państwowej Administracji Wymiany Zagranicznej Chin.

Juan dominuje

Według Nikkei, w drugim kwartale obecnego roku 49 proc. z przeprowadzonych przez Państwo Środka płatności z zagranicznymi kontrahentami zostało zrealizowanych w chińskiej walucie. Oznacza to, że było ich więcej niż takich, w których użyto dolara, mającego wcześniej dominującą pozycję.

Jest to efekt coraz większej liczby partnerów, którzy robiąc interesy z Pekinem wolą, aby były one rozliczane w juanach.

Coraz więcej państw rezygnuje z dolara

Chodzi tu głównie o transakcje zawierane z rosyjskimi podmiotami. Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, rośnie pozycja Państwa Środka jako ważnego odbiorcy rosyjskich surowców energetycznych, za które rachunki są wystawiane w chińskiej walucie.

Kolejne państwa albo już przeszły, albo wyraziły gotowość na współpracę z Chinami opartą o rozliczenia w juanach. Chodzi tu m.in. o Arabię Saudyjską, Argentynę, Brazylię, Bangladesz, Pakistan, Irak czy Tajlandię.

Tym samym umniejszana jest rola dolara, który do niedawna był oczywistym wyborem jako waluta, w której następowały międzynarodowe rozliczenia.

scmp.com, asia.nikkei.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA