Plany budowy księżycowej bazy przedstawiono podczas konferencji zorganizowanej na Uniwersytecie Nauki i Technologii Huazhong w mieście Wuhan, w której wzięło udział stu chińskich naukowców.
– Budowanie obiektów poza Ziemią jest niezbędne całej ludzkości dążącej do eksploracji kosmosu, ale też wpisuje się w strategię Chin budujących swoją potęgę kosmiczną – powiedział Ding Lieyun, były rektor uniwersytetu, na którym odbywało się spotkanie.
Jego zespół pracuje nad technologią, która pozwoli na postawienie na Księżycu budynków stworzonych z dostępnych na nim surowców. Pierwsza „księżycowa cegła”, wytworzona przy użyciu drukarek 3D i laserów, ma powstać już za pięć lat.
Yu Dengyun z państwowej Chińskiej Korporacji ds. Nauki i Technologii Kosmicznych przygotował projekty dwóch obiektów, które mają się znaleźć na naszym satelicie. Każdy z nich pozwoli na krótki pobyt trzech lub czterech astronautów. Jego zdaniem, osiedlenie się na Srebrnym Globie będzie możliwe nie wcześniej niż za 20-30 lat.
W najbliższych latach (między 2025 a 2028 rokiem) Chiny zamierzają przeprowadzić szereg księżycowych misji badawczych w ramach projektu Chang’e. Ich celem będzie zebranie próbek gleby oraz znalezienie sposobu na eksploatację znajdujących się na Księżycu surowców.