fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatChiny planują budowę bazy na Księżycu

Chiny planują budowę bazy na Księżycu

Chińscy naukowcy zapowiadają rozpoczęcie w najbliższych latach projektu, którego celem jest powstanie stałej infrastruktury na Księżycu.

Plany budowy księżycowej bazy przedstawiono podczas konferencji zorganizowanej na Uniwersytecie Nauki i Technologii Huazhong w mieście Wuhan, w której wzięło udział stu chińskich naukowców.

– Budowanie obiektów poza Ziemią jest niezbędne całej ludzkości dążącej do eksploracji kosmosu, ale też wpisuje się w strategię Chin budujących swoją potęgę kosmiczną – powiedział Ding Lieyun, były rektor uniwersytetu, na którym odbywało się spotkanie.

Jego zespół pracuje nad technologią, która pozwoli na postawienie na Księżycu budynków stworzonych z dostępnych na nim surowców. Pierwsza „księżycowa cegła”, wytworzona przy użyciu drukarek 3D i laserów, ma powstać już za pięć lat.

Yu Dengyun z państwowej Chińskiej Korporacji ds. Nauki i Technologii Kosmicznych przygotował projekty dwóch obiektów, które mają się znaleźć na naszym satelicie. Każdy z nich pozwoli na krótki pobyt trzech lub czterech astronautów. Jego zdaniem, osiedlenie się na Srebrnym Globie będzie możliwe nie wcześniej niż za 20-30 lat.

W najbliższych latach (między 2025 a 2028 rokiem) Chiny zamierzają przeprowadzić szereg księżycowych misji badawczych w ramach projektu Chang’e. Ich celem będzie zebranie próbek gleby oraz znalezienie sposobu na eksploatację znajdujących się na Księżycu  surowców.

scmp.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA