Chińskie plany przedstawił premier Li Qiang podczas najważniejszego wydarzenia politycznego w roku tzw. podwójnej sesji: dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (NPC) i gremiów doradczych.
Pobudzanie gospodarki
Li przyznał, że wyniki gospodarcze Chin napotkały „trudności” i dodał, że wiele z nich „nie zostało jeszcze rozwiązanych”. „Ryzyko i potencjalne niebezpieczeństwa związane z nieruchomościami, zadłużeniem samorządów lokalnych oraz małymi i średnimi instytucjami finansowymi były w niektórych obszarach dotkliwe” – stwierdził.
Zapowiedział „nowy krok naprzód” poprzez wspieranie rozwijających się sektorów i gałęzi przemysłu, w tym pojazdów elektrycznych, nowych materiałów, komercyjnych lotów kosmicznych, technologii kwantowej i nauk przyrodniczych. Zapowiedział, że zwiększone zostaną regulacje rynków finansowych oraz przyspieszą badania w zakresie nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji (AI).
Zapowiedział także szereg środków, które wspomogą wychodzenie z okresu spowolnienia po pandemii, w tym opracowanie nowych inicjatyw mających na celu rozwiązanie problemów w dotkniętym kryzysem sektorze nieruchomości w kraju.
Pekin zamierza stworzyć 12 milionów miejsc pracy na obszarach miejskich. Chiński przywódca Xi Jinping stwierdził podczas jednej z sesji, że Chiny poszukują „nowych sił wytwórczych”, ale muszą unikać baniek gospodarczych.
Rośnie budżet obronny i technologiczny
Chiny ogłosiły zwiększenie budżetu obronnego o 7,2 proc. Jest on drugim co do wielkości na świecie (za Stanami Zjednoczonymi) i wynosi 222 miliardy dolarów. Tegoroczny wzrost wydatków na obronność jest podobny do wzrostu z ubiegłego roku. Jak wskazują komentatorzy, oficjalna kwota budżetu stanowi jednak jedynie ułamek wydatków Armii Ludowo-Wyzwoleńczej – wojskowego skrzydła rządzącej Partii Komunistycznej.
Kraj uznał także naukę i technologię za priorytet budżetowy, zwiększając wydatki na te dziedziny o 10 proc. Wyniosą one w 2024 r. 52 miliardy dolarów. Pekin próbuje zapewnić sobie samowystarczalność technologiczną, aby przeciwstawić się zachodnim działaniom zmierzającym do ograniczenia dostępu kraju do najnowocześniejszych technologii.
Więcej na politykę społeczną i dyplomację
Premier Li Qiang zapowiedział także wzrost o 6,6 proc. wydatków na dyplomację – do 8,4 mld dolarów w 2024 r. Mówił, że „nowy typ” chińskiej dyplomacji będzie dążył do „równości i porządku”, a Chiny „pozostaną zdecydowane w przeciwstawianiu się wszelkim działaniom hegemonicznym, apodyktycznym i zastraszaniu”.
Wobec kryzysu demograficznego Chiny planują wzmacniać politykę pronatalną poprzez zmniejszanie kosztów wychowania i edukacji dzieci czy zmiany w systemie urlopów macierzyńskich oraz senioralną, poprzez podniesienie świadczeń i wspieranie prywatnego systemu emerytalnego.