fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaŚwiatChiny planują zwiększyć inwestycje infrastrukturalne w odpowiedzi na spowolnienie wzrostu

Chiny planują zwiększyć inwestycje infrastrukturalne w odpowiedzi na spowolnienie wzrostu

W odpowiedzi na zawirowania gospodarcze związane z wojną na Ukrainie i licznymi covidowymi lockdownami, które wywołują straty gospodarcze i ograniczenia wzrostu, Chiny planują ekspansję inwestycyjną, a także m.in. likwidację ceł na import węgla i zakończenie „burzy regulacyjnej” dotyczącej chińskich Big Techów.

Prezydent Xi Jinping zapowiedział na spotkaniu z wysokimi urzędnikami odpowiedzialnymi za sprawy gospodarcze, że „należy dołożyć wszelkich starań”, aby pobudzić budownictwo, zwiększyć popyt wewnętrzny i promować wzrost. Stwierdził – według państwowej agencji informacyjnej Xinhua – że chińska infrastruktura kraju wciąż jest „niekompatybilna” z potrzebami rozwoju i bezpieczeństwa narodowego. Zapowiedział realizację nowych projektów w zakresie transportu, oszczędzania energii i wody, a także budowy nowych obiektów dla infrastruktury informatycznej, przetwarzania danych w chmurze i związanej z rozwojem sztucznej inteligencji.

Nie wyjaśnił, ile Chiny zamierzają wydać na rozwój nowej infrastruktury. Według najnowszych statystyk rządowych inwestycje infrastrukturalne w pierwszym kwartale 2022 r. wzrosły – w porównaniu z zeszłym rokiem – już o 8,5 proc.

Władze Chin chcą zwiększyć także podaż węgla w kraju. Dlatego obniżyły do zera cło od jego importu – informuje Bloomberg. Agencja przypomina, że obecnie stawki celne wynoszą od 3 do 6 proc. w zależności od rodzaju sprowadzanego węgla. Władze zdecydowały o obniżeniu stawki do zera w okresie od 1 maja do 31 marca przyszłego roku. Bloomberg pisze, że w pierwszym kwartale import węgla do Chin spadł o 24 proc., co tłumaczono wzrostem światowych cen.

Analitycy Stowarzyszenia Chińskiego Transportu i Dystrybucji Węgla informowali wcześniej, że Chiny są w stanie osiągnąć tylko jedną trzecią planowanego zwiększenia mocy produkcyjnych węgla w tym roku. Wskazywali jako powód ograniczenia wynikające z regulacji dotyczących bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Chiny chcą także zakończyć „burzę regulacyjną” dotyczącą Big Tech, która trwa od 2020 r. Chińskie władze nakładają od tego czasu na chińskie Big Techy dotkliwe regulacje i kary za praktyki uznane za monopolistyczne i niedostateczną – zdaniem ustawodawcy – ochronę danych osobowych. Obecnie chińskie władze chcą przyznać sektorowi „większą rolę w pobudzaniu spowalniającej gospodarki” – o czym informuje Biuro Polityczne KPCH. Po Święcie Pracy ma się odbyć sympozjum z udziałem chińskich władz i przedstawicieli chińskich gigantów technologicznych – informuje dziennik „South China Morning Post”.

Reuters, South China Morning Post, Bloomberg, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA