W odpowiedzi na zawirowania gospodarcze związane z wojną na Ukrainie i licznymi covidowymi lockdownami, które wywołują straty gospodarcze i ograniczenia wzrostu, Chiny planują ekspansję inwestycyjną, a także m.in. likwidację ceł na import węgla i zakończenie „burzy regulacyjnej” dotyczącej chińskich Big Techów.

Prezydent Xi Jinping zapowiedział na spotkaniu z wysokimi urzędnikami odpowiedzialnymi za sprawy gospodarcze, że „należy dołożyć wszelkich starań”, aby pobudzić budownictwo, zwiększyć popyt wewnętrzny i promować wzrost. Stwierdził – według państwowej agencji informacyjnej Xinhua – że chińska infrastruktura kraju wciąż jest „niekompatybilna” z potrzebami rozwoju i bezpieczeństwa narodowego. Zapowiedział realizację nowych projektów w zakresie transportu, oszczędzania energii i wody, a także budowy nowych obiektów dla infrastruktury informatycznej, przetwarzania danych w chmurze i związanej z rozwojem sztucznej inteligencji.

Nie wyjaśnił, ile Chiny zamierzają wydać na rozwój nowej infrastruktury. Według najnowszych statystyk rządowych inwestycje infrastrukturalne w pierwszym kwartale 2022 r. wzrosły – w porównaniu z zeszłym rokiem – już o 8,5 proc.

Władze Chin chcą zwiększyć także podaż węgla w kraju. Dlatego obniżyły do zera cło od jego importu – informuje Bloomberg. Agencja przypomina, że obecnie stawki celne wynoszą od 3 do 6 proc. w zależności od rodzaju sprowadzanego węgla. Władze zdecydowały o obniżeniu stawki do zera w okresie od 1 maja do 31 marca przyszłego roku. Bloomberg pisze, że w pierwszym kwartale import węgla do Chin spadł o 24 proc., co tłumaczono wzrostem światowych cen.

Analitycy Stowarzyszenia Chińskiego Transportu i Dystrybucji Węgla informowali wcześniej, że Chiny są w stanie osiągnąć tylko jedną trzecią planowanego zwiększenia mocy produkcyjnych węgla w tym roku. Wskazywali jako powód ograniczenia wynikające z regulacji dotyczących bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Chiny chcą także zakończyć „burzę regulacyjną” dotyczącą Big Tech, która trwa od 2020 r. Chińskie władze nakładają od tego czasu na chińskie Big Techy dotkliwe regulacje i kary za praktyki uznane za monopolistyczne i niedostateczną – zdaniem ustawodawcy – ochronę danych osobowych. Obecnie chińskie władze chcą przyznać sektorowi „większą rolę w pobudzaniu spowalniającej gospodarki” – o czym informuje Biuro Polityczne KPCH. Po Święcie Pracy ma się odbyć sympozjum z udziałem chińskich władz i przedstawicieli chińskich gigantów technologicznych – informuje dziennik „South China Morning Post”.

Reuters, South China Morning Post, Bloomberg, KR

Poprzedni artykułSzybki rozwój w najbardziej obiecujących obszarach OZE
Następny artykułFundusze inwestycyjne wykupują Polakom mieszkania