Chińskie władze przeprowadziły kryzysowe spotkania z przedstawicielami firm produkujących układy scalone, by ocenić wpływ wprowadzonych przez USA kontroli eksportowych mających ograniczyć Chinom dostęp do najnowocześniejszych chipów.

Chińskie ministerstwo przemysłu i technologii informacyjnej wezwało na spotkania za zamkniętymi drzwiami członków kadry kierowniczej, między innymi firmy Yangtze Memory Technologies (YMTC) i specjalizującej się w superkomputerach firmy Dawning Information Industry – przekazał Bloomberg.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena wprowadziła w październiku szeroko zakrojone restrykcje mające spowolnić rozwój technologiczny i militarny Chin. Przewidziano między innymi zakaz sprzedaży niektórych rodzajów nowoczesnych czipów i sprzętu do ich produkcji. Wcześniej Amerykanie zakazali amerykańskim firmom inwestycje w przemysł inteligentnych chipów w Chinach. Planowane są także kolejne ograniczania związane z obszarami sztucznej inteligencji i obliczeń kwantowych.

Zdaniem niektórych ekspertów amerykańskie działania mające na celu izolację Chin mogą spowodować zaostrzenie się także chińskiej polityki, zarówno wewnętrznej jak i zagranicznej. Dotyczy to zarówno relacji z Tajwanem, jak i kwestii gospodarczych. Kraj będzie zmuszony do wytworzenia pełnej samowystarczalności technologicznej.

Zdaniem ekspertów nowe przepisy mogą spowolnić rozwój chińskiej branży półprzewodników oraz prowadzonych przez Pekin badań nad uzbrojeniem, sztuczną inteligencją i wieloma innymi dziedzinami wykorzystującymi superkomputery i najnowocześniejsze czipy. Według jednego ze źródeł Bloomberga wielu spośród uczestników spotkań w Chinach oceniało, że restrykcje Waszyngtonu mogą być zgubne dla ich branży i dla planów uniezależnienia chińskiej gospodarki od amerykańskiej technologii.

Przywódca Chin Xi Jinping w niedzielnym przemówieniu na otwarcie zjazdu Komunistycznej Partii Chin zapowiedział zwycięstwo w zmaganiach o kluczowe technologie. Mówił też o zwiększeniu państwowych nakładów na badania i rozwój.

Bloomberg/KR

Poprzedni artykułJakie są perspektywy polskiego rynku zbóż? Trudno o optymizm
Następny artykułCzy polskie spółki giełdowe spłacają długi w terminie?