fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeChiny pod ścianą – spotkanie kryzysowe w sprawie chipów

Chiny pod ścianą – spotkanie kryzysowe w sprawie chipów

Chińskie władze przeprowadziły kryzysowe spotkania z przedstawicielami firm produkujących układy scalone, by ocenić wpływ wprowadzonych przez USA kontroli eksportowych mających ograniczyć Chinom dostęp do najnowocześniejszych chipów.

Chińskie ministerstwo przemysłu i technologii informacyjnej wezwało na spotkania za zamkniętymi drzwiami członków kadry kierowniczej, między innymi firmy Yangtze Memory Technologies (YMTC) i specjalizującej się w superkomputerach firmy Dawning Information Industry – przekazał Bloomberg.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena wprowadziła w październiku szeroko zakrojone restrykcje mające spowolnić rozwój technologiczny i militarny Chin. Przewidziano między innymi zakaz sprzedaży niektórych rodzajów nowoczesnych czipów i sprzętu do ich produkcji. Wcześniej Amerykanie zakazali amerykańskim firmom inwestycje w przemysł inteligentnych chipów w Chinach. Planowane są także kolejne ograniczania związane z obszarami sztucznej inteligencji i obliczeń kwantowych.

Zdaniem niektórych ekspertów amerykańskie działania mające na celu izolację Chin mogą spowodować zaostrzenie się także chińskiej polityki, zarówno wewnętrznej jak i zagranicznej. Dotyczy to zarówno relacji z Tajwanem, jak i kwestii gospodarczych. Kraj będzie zmuszony do wytworzenia pełnej samowystarczalności technologicznej.

Zdaniem ekspertów nowe przepisy mogą spowolnić rozwój chińskiej branży półprzewodników oraz prowadzonych przez Pekin badań nad uzbrojeniem, sztuczną inteligencją i wieloma innymi dziedzinami wykorzystującymi superkomputery i najnowocześniejsze czipy. Według jednego ze źródeł Bloomberga wielu spośród uczestników spotkań w Chinach oceniało, że restrykcje Waszyngtonu mogą być zgubne dla ich branży i dla planów uniezależnienia chińskiej gospodarki od amerykańskiej technologii.

Przywódca Chin Xi Jinping w niedzielnym przemówieniu na otwarcie zjazdu Komunistycznej Partii Chin zapowiedział zwycięstwo w zmaganiach o kluczowe technologie. Mówił też o zwiększeniu państwowych nakładów na badania i rozwój.

Bloomberg/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA