fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaNaukaChiny podkupują „swoich” naukowców Ameryce

Chiny podkupują „swoich” naukowców Ameryce

Amerykańscy naukowcy chińskiego pochodzenia są szczególnie cennymi pracownikami dla rządu w Pekinie.

Dziesiątki pracujących nad projektami rządu USA naukowców pochodzenia chińskiego postanowiło wyjechać do Państwa Środka i tam kontynuować swoją karierę. Z ostatnich dwóch dekad znane są 152 przypadki takich osób. Chodzi o ludzi pracujących dla Waszyngtonu nad istotnymi dla bezpieczeństwa narodowego inicjatywami. Byli oni zatrudnieni w Narodowym Laboratorium Los Alamos, gdzie prowadzi się badania m.in. nad energią atomową. To tam stworzono konstrukcję bomb nuklearnych, które podczas II wojny światowej spadły na Hiroszimę i Nagasaki.

Raport w sprawie migracji chińskich naukowców przygotowała firma Strider Technologies, zajmująca się bezpieczeństwem i ochroną własności intelektualnej w sektorze innowacji i technologii.

Według dokumentu rząd w Pekinie płacił badaczom nawet milion dolarów za porzucenie pracy dla amerykańskiego rządu i przeprowadzkę do Chin. Tam są angażowani w projekty związane z budową broni hipersonicznej, nowoczesnych łodzi podwodnych czy dronów.

Amerykańskie władze przyznają, że naukowcy chińskiego pochodzenia wnoszą nieocenioną wartość do zespołów badawczych zajmujących się rozwojem technologii związanych z bezpieczeństwem narodowym. Dlatego oprócz działań kontrwywiadowczych dotyczących indywidualnych przypadków, nie będą podejmowane żadne systemowe rozwiązania mające na celu likwidację całego zjawiska.

nbcnews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od fizyki do Boga [WYWIAD]

O połączeniu materii i ducha i o tym, czym jest myśl, a czym modlitwa w odniesieniu do teorii myśli o myśli rozmawiamy z jej twórcą, Michałem Garapichem.
9 MIN CZYTANIA

Czy da się udowodnić, że Bóg istnieje? [WYWIAD]

Czy można w kwadrans udowodnić, że Bóg istnieje? Krzysztof Oppenheim dowodzi, że można. Na bazie wczorajszego wywiadu poświęconemu historyczności Jezusa z Nazaretu, kontynuujemy naszą rozmowę, idąc krok dalej i zadając sobie pytanie, które nurtuje ludzkość od zarania dziejów: czy Bóg istnieje?
13 MIN CZYTANIA

Czy niemiecki system szkolnictwa zawiódł?

Publiczna edukacja w Niemczech jest „bezpłatna” (czyli finansowana z podatków), jednak coraz więcej rodziców decyduje się posłać swoje dzieci do szkoły prywatnej, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Czy dobre wykształcenie w Niemczech stanie się wkrótce przywilejem tylko tych, których będzie na nie stać?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA