Zwiększanie amerykańskiej aktywności w Azji Południowo-Wschodniej wywołuje reakcje Chin. Amerykańskie propozycje rozwijania nowych form współpracy z Azją z pominięciem Chin zostały ogłoszone w czasie wizyty prezydenta Bidena w Japonii i Korei Południowej. W odpowiedzi Chiny prowadzą ofensywę dyplomatyczną nie tylko na wyspach Pacyfiku, ale także wśród państw wschodzących skupionych w ramach grupy BRISC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) i w amerykańskim sąsiedztwie – Ameryce Środkowej, gdzie uzyskały wsparcie Urugwaju i Nikaragui ws. wizji polityki bezpieczeństwa.

Przed wizytą amerykańskiego prezydenta w Azji, prezydent Chin Xi Jinping wezwał, podczas wirtualnego spotkania, kraje BRICS do „odrzucenia zimnowojennej mentalności i nieszukania konfrontacji blokowej”.
– Tylko w ten sposób kraje rozwijające mogą wnieść stabilność i pozytywną energię w stosunki międzynarodowe w okresie turbulencji i transformacji – podkreślił chiński przywódca, cytowany przez chińską telewizję państwową.

Prezydent Chin ostrzegł przed „próbami szukania własnego bezpieczeństwa kosztem innych”. Jak podkreślił: „takie działanie może stworzyć nowe napięcia i zagrożenia, co pokazała zarówno historia, jak i rzeczywistość”. Xi Jinpin wezwał kraje BRICS do współpracy na rzecz „budowania globalnej społeczności bezpieczeństwa dla wszystkich”.

Słowa chińskiego prezydenta wydają się zaskakujące, bowiem wśród ich adresatów była Rosja, która napadła na Ukrainę. Tymczasem Xi właśnie przed tym przestrzegał.

Chiński prezydent nazwał grupę BRICS jako pozytywną, inspirującą i konstruktywną siłę w społeczności międzynarodowej.

Także ministrowie przemysłu krajów BRICS spotkali się wirtualnie, wzywając do pogłębienia współpracy w zakresie nowej rewolucji przemysłowej i innowacji w celu „osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju w mocniejszy, zdrowszy i bardziej odporny sposób”.

Powołano także wspólną komisję ds. współpracy w przestrzeni kosmicznej krajów BRICS, co ma „rozpocząć nowy rozdział wspólnych obserwacji i wymiany danych z satelitów teledetekcyjnych przez pięć państw członkowskich” – informuje Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA).

Chiny zapowiedziały także, że po pierwszym od ponad dekady poważnym w ramach bloku wstrząsie wywołanym wojną na Ukrainie, chcą poszerzyć grupę gospodarek skupionych w BRICS.

Niedawno BRICS New Development Bank (NDB), założony przez BRICS, wyemitował na chińskim rynku międzybankowym obligacje denominowane w juanie (o trzyletnim terminie zapadalności) o wartości ok. miliarda dolarów. NDB poinformował także, że utworzy biuro regionalne w Indiach do finansowania i monitorowanie projektów infrastrukturalnych w tym kraju w i Bangladeszu.

Poprzedni artykułŚwiatowa Agenda Zakazu Mięsa. Kto chce nas pozbawić schabowego?
Następny artykułXIV Europejski Kongres Gospodarczy rekordowy i z historycznie najwyższą oceną satysfakcji uczestników