fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesChiny poszerzają w ramach BRISC współpracę z „krajami wschodzącymi”

Chiny poszerzają w ramach BRISC współpracę z „krajami wschodzącymi”

Zwiększanie amerykańskiej aktywności w Azji Południowo-Wschodniej wywołuje reakcje Chin. Amerykańskie propozycje rozwijania nowych form współpracy z Azją z pominięciem Chin zostały ogłoszone w czasie wizyty prezydenta Bidena w Japonii i Korei Południowej. W odpowiedzi Chiny prowadzą ofensywę dyplomatyczną nie tylko na wyspach Pacyfiku, ale także wśród państw wschodzących skupionych w ramach grupy BRISC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) i w amerykańskim sąsiedztwie – Ameryce Środkowej, gdzie uzyskały wsparcie Urugwaju i Nikaragui ws. wizji polityki bezpieczeństwa.

Przed wizytą amerykańskiego prezydenta w Azji, prezydent Chin Xi Jinping wezwał, podczas wirtualnego spotkania, kraje BRICS do „odrzucenia zimnowojennej mentalności i nieszukania konfrontacji blokowej”.
– Tylko w ten sposób kraje rozwijające mogą wnieść stabilność i pozytywną energię w stosunki międzynarodowe w okresie turbulencji i transformacji – podkreślił chiński przywódca, cytowany przez chińską telewizję państwową.

Prezydent Chin ostrzegł przed „próbami szukania własnego bezpieczeństwa kosztem innych”. Jak podkreślił: „takie działanie może stworzyć nowe napięcia i zagrożenia, co pokazała zarówno historia, jak i rzeczywistość”. Xi Jinpin wezwał kraje BRICS do współpracy na rzecz „budowania globalnej społeczności bezpieczeństwa dla wszystkich”.

Słowa chińskiego prezydenta wydają się zaskakujące, bowiem wśród ich adresatów była Rosja, która napadła na Ukrainę. Tymczasem Xi właśnie przed tym przestrzegał.

Chiński prezydent nazwał grupę BRICS jako pozytywną, inspirującą i konstruktywną siłę w społeczności międzynarodowej.

Także ministrowie przemysłu krajów BRICS spotkali się wirtualnie, wzywając do pogłębienia współpracy w zakresie nowej rewolucji przemysłowej i innowacji w celu „osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju w mocniejszy, zdrowszy i bardziej odporny sposób”.

Powołano także wspólną komisję ds. współpracy w przestrzeni kosmicznej krajów BRICS, co ma „rozpocząć nowy rozdział wspólnych obserwacji i wymiany danych z satelitów teledetekcyjnych przez pięć państw członkowskich” – informuje Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA).

Chiny zapowiedziały także, że po pierwszym od ponad dekady poważnym w ramach bloku wstrząsie wywołanym wojną na Ukrainie, chcą poszerzyć grupę gospodarek skupionych w BRICS.

Niedawno BRICS New Development Bank (NDB), założony przez BRICS, wyemitował na chińskim rynku międzybankowym obligacje denominowane w juanie (o trzyletnim terminie zapadalności) o wartości ok. miliarda dolarów. NDB poinformował także, że utworzy biuro regionalne w Indiach do finansowania i monitorowanie projektów infrastrukturalnych w tym kraju w i Bangladeszu.

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

Lean Manufacturing wyeliminuje marnotrawstwo w firmach [WYWIAD]

Lean Manufacturing to zmiana sposobu myślenia i stylu zarządzania przedsiębiorstwem, to metodyka ciągłego doskonalenia. Decyzja o wejściu na drogę Lean może przynieść firmie wiele korzyści – mówi Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
5 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA