fbpx
sobota, 14 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesChiny poszerzają w ramach BRISC współpracę z „krajami wschodzącymi”

Chiny poszerzają w ramach BRISC współpracę z „krajami wschodzącymi”

Zwiększanie amerykańskiej aktywności w Azji Południowo-Wschodniej wywołuje reakcje Chin. Amerykańskie propozycje rozwijania nowych form współpracy z Azją z pominięciem Chin zostały ogłoszone w czasie wizyty prezydenta Bidena w Japonii i Korei Południowej. W odpowiedzi Chiny prowadzą ofensywę dyplomatyczną nie tylko na wyspach Pacyfiku, ale także wśród państw wschodzących skupionych w ramach grupy BRISC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) i w amerykańskim sąsiedztwie – Ameryce Środkowej, gdzie uzyskały wsparcie Urugwaju i Nikaragui ws. wizji polityki bezpieczeństwa.

Przed wizytą amerykańskiego prezydenta w Azji, prezydent Chin Xi Jinping wezwał, podczas wirtualnego spotkania, kraje BRICS do „odrzucenia zimnowojennej mentalności i nieszukania konfrontacji blokowej”.
– Tylko w ten sposób kraje rozwijające mogą wnieść stabilność i pozytywną energię w stosunki międzynarodowe w okresie turbulencji i transformacji – podkreślił chiński przywódca, cytowany przez chińską telewizję państwową.

Prezydent Chin ostrzegł przed „próbami szukania własnego bezpieczeństwa kosztem innych”. Jak podkreślił: „takie działanie może stworzyć nowe napięcia i zagrożenia, co pokazała zarówno historia, jak i rzeczywistość”. Xi Jinpin wezwał kraje BRICS do współpracy na rzecz „budowania globalnej społeczności bezpieczeństwa dla wszystkich”.

Słowa chińskiego prezydenta wydają się zaskakujące, bowiem wśród ich adresatów była Rosja, która napadła na Ukrainę. Tymczasem Xi właśnie przed tym przestrzegał.

Chiński prezydent nazwał grupę BRICS jako pozytywną, inspirującą i konstruktywną siłę w społeczności międzynarodowej.

Także ministrowie przemysłu krajów BRICS spotkali się wirtualnie, wzywając do pogłębienia współpracy w zakresie nowej rewolucji przemysłowej i innowacji w celu „osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju w mocniejszy, zdrowszy i bardziej odporny sposób”.

Powołano także wspólną komisję ds. współpracy w przestrzeni kosmicznej krajów BRICS, co ma „rozpocząć nowy rozdział wspólnych obserwacji i wymiany danych z satelitów teledetekcyjnych przez pięć państw członkowskich” – informuje Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA).

Chiny zapowiedziały także, że po pierwszym od ponad dekady poważnym w ramach bloku wstrząsie wywołanym wojną na Ukrainie, chcą poszerzyć grupę gospodarek skupionych w BRICS.

Niedawno BRICS New Development Bank (NDB), założony przez BRICS, wyemitował na chińskim rynku międzybankowym obligacje denominowane w juanie (o trzyletnim terminie zapadalności) o wartości ok. miliarda dolarów. NDB poinformował także, że utworzy biuro regionalne w Indiach do finansowania i monitorowanie projektów infrastrukturalnych w tym kraju w i Bangladeszu.

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA