fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesChiny poszerzają w ramach BRISC współpracę z „krajami wschodzącymi”

Chiny poszerzają w ramach BRISC współpracę z „krajami wschodzącymi”

Zwiększanie amerykańskiej aktywności w Azji Południowo-Wschodniej wywołuje reakcje Chin. Amerykańskie propozycje rozwijania nowych form współpracy z Azją z pominięciem Chin zostały ogłoszone w czasie wizyty prezydenta Bidena w Japonii i Korei Południowej. W odpowiedzi Chiny prowadzą ofensywę dyplomatyczną nie tylko na wyspach Pacyfiku, ale także wśród państw wschodzących skupionych w ramach grupy BRISC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) i w amerykańskim sąsiedztwie – Ameryce Środkowej, gdzie uzyskały wsparcie Urugwaju i Nikaragui ws. wizji polityki bezpieczeństwa.

Przed wizytą amerykańskiego prezydenta w Azji, prezydent Chin Xi Jinping wezwał, podczas wirtualnego spotkania, kraje BRICS do „odrzucenia zimnowojennej mentalności i nieszukania konfrontacji blokowej”.
– Tylko w ten sposób kraje rozwijające mogą wnieść stabilność i pozytywną energię w stosunki międzynarodowe w okresie turbulencji i transformacji – podkreślił chiński przywódca, cytowany przez chińską telewizję państwową.

Prezydent Chin ostrzegł przed „próbami szukania własnego bezpieczeństwa kosztem innych”. Jak podkreślił: „takie działanie może stworzyć nowe napięcia i zagrożenia, co pokazała zarówno historia, jak i rzeczywistość”. Xi Jinpin wezwał kraje BRICS do współpracy na rzecz „budowania globalnej społeczności bezpieczeństwa dla wszystkich”.

Słowa chińskiego prezydenta wydają się zaskakujące, bowiem wśród ich adresatów była Rosja, która napadła na Ukrainę. Tymczasem Xi właśnie przed tym przestrzegał.

Chiński prezydent nazwał grupę BRICS jako pozytywną, inspirującą i konstruktywną siłę w społeczności międzynarodowej.

Także ministrowie przemysłu krajów BRICS spotkali się wirtualnie, wzywając do pogłębienia współpracy w zakresie nowej rewolucji przemysłowej i innowacji w celu „osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju w mocniejszy, zdrowszy i bardziej odporny sposób”.

Powołano także wspólną komisję ds. współpracy w przestrzeni kosmicznej krajów BRICS, co ma „rozpocząć nowy rozdział wspólnych obserwacji i wymiany danych z satelitów teledetekcyjnych przez pięć państw członkowskich” – informuje Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA).

Chiny zapowiedziały także, że po pierwszym od ponad dekady poważnym w ramach bloku wstrząsie wywołanym wojną na Ukrainie, chcą poszerzyć grupę gospodarek skupionych w BRICS.

Niedawno BRICS New Development Bank (NDB), założony przez BRICS, wyemitował na chińskim rynku międzybankowym obligacje denominowane w juanie (o trzyletnim terminie zapadalności) o wartości ok. miliarda dolarów. NDB poinformował także, że utworzy biuro regionalne w Indiach do finansowania i monitorowanie projektów infrastrukturalnych w tym kraju w i Bangladeszu.

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Rząd USA oskarża Apple o monopolizację rynku i niszczenie konkurencji

Stany Zjednoczone złożyły pozew przeciwko Apple, oskarżając technologicznego giganta o monopolizację rynku smartfonów i niszczenie konkurencji. Departament Sprawiedliwości USA zarzuca firmie nadużycie związane ze sklepem z aplikacjami iPhone'a, które miały blokować klientów i dostawców oprogramowania.
< 1 MIN CZYTANIA

Napięcia na Bliskim Wschodzie ożywiły Nowy Jedwabny Szlak

Po zastoju, który nastąpił po wybuchu wojny na Ukrainie, skokowo wzrósł transport towarów koleją w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Ruch został napędzony przez kryzys na szlaku przez Morze Czerwone i Kanał Sueski.
2 MIN CZYTANIA