fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaFinanseChiny przechodzą na cyfrową walutę

Chiny przechodzą na cyfrową walutę

Już 140 milionów Chińczyków i 10 milionów firm z Państwa Środka uruchomiło konta, które pozwalają na realizację płatności za pomocą cyfrowej waluty banku centralnego (e-CNY lub central bank digital currency: CBDC).

Realizowana od kilku lat pilotażowa polityka dąży do zastąpienia tradycyjnej waluty jej elektronicznym odpowiednikiem. Jednocześnie może zostać docelowo połączona z systemem zaufania społecznego. Dzięki temu władze będą mogły kontrolować na co obywatele wydają swoje środki i nagradzać ich, jeżeli będą zachowywać się zgodnie z oczekiwaniami rządu.

Możliwe jest też, że władze ustalą datę ważności cyfrowej waluty tak, aby mobilizować Chińczyków do jej wydawania w określonych terminach.

Na razie z e-CNY mogą pilotażowo korzystać mieszkańcy wybranych regionów. Rząd zapowiedział, że do uruchomienia podstawowej usługi (z rocznym limitem transakcji na poziomie 50 tysięcy juanów) będzie wymagane podanie jedynie numeru telefonu. Pełny dostęp, bez limitów, będzie można uzyskać po osobistej wizycie i weryfikacji w placówce banku.

Początkowo CBDC został wprowadzony rok temu w 4 miastach, gdzie za jego pośrednictwem przeprowadzono 4 mln transakcji o łącznej wartości 2 mld juanów. Od tego czasu ilość transakcji wzrosła o 3000 procent.

Pekin zamierza upowszechnić stosowanie e-CNY przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, które za kilka miesięcy odbędą się w Pekinie.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA