fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaChiny przed Niemcami największymi nabywcami rosyjskich surowców energetycznych

Chiny przed Niemcami największymi nabywcami rosyjskich surowców energetycznych

Chiny wyprzedziły Niemcy jako największy nabywca rosyjskiego eksportu surowców energetycznych od początku wojny na Ukrainie - podała niezależna, fińska grupa badawcza Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem. Polska jest krajem, który w największym stopniu w Unii Europejskiej ograniczył import rosyjskich surowców.

Od inwazji Rosji na Ukrainę, Rosja zarobiła ok 97 miliardów dolarów na sprzedaży ropy, gazu ziemnego i węgla. Według grupy z Helsinek około 61% rosyjskich paliw kopalnych o wartości około 57 miliardów euro zostało wyeksportowanych do Unii Europejskiej w ciągu pierwszych 100 dni konfliktu. W tym eksport do Niemiec wyniósł 12,1 mld euro, do Włoch i Holandii 7,8 mld euro oraz do Polski 4,4 mld euro.

Niemcy, które w pierwszych dwóch miesiącach wojny były największym importerem rosyjskich paliw kopalnych, spadły jednak w maju na drugie miejsce, ustępując Chinom, które kupiły z Moskwy energię o wartości około 12,6 mld euro. Zmiana odzwierciedla rosnące znaczenie Chin i innych gospodarek pozaeuropejskich dla rosyjskiego eksportu energii, który zapewnia około 40% budżetu federalnego kraju, podała grupa.

Z opublikowanych przez organizację danych wynika, że Niemcy pozostają silnie uzależnione od rosyjskiej energii, zwłaszcza gazu ziemnego. Import w maju spadł o 8% w porównaniu z poprzednimi dwoma miesiącami, co zbiegło się jednak w czasie z cieplejszą pogodą.

Jako całość Unia Europejska obniżyła w maju import energii z Rosji o ponad 100 mln euro dziennie. Najwięcej Polska, która wcześniej była dużym odbiorcą rosyjskiej ropy i gazu – wyliczyło Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem. Z kolei Francja, Belgia i Holandia pozyskały w maju więcej gazu ziemnego i ropy naftowej na rynkach krótkoterminowych – podała grupa.

Zauważyła, że ponieważ Rosja eksportuje więcej ropy drogą morską do krajów, w których nie ma rurociągów, istnieje duże zapotrzebowanie na tankowce. Cztery piąte tych tankowców należy do firm europejskich lub amerykańskich.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Rząd USA oskarża Apple o monopolizację rynku i niszczenie konkurencji

Stany Zjednoczone złożyły pozew przeciwko Apple, oskarżając technologicznego giganta o monopolizację rynku smartfonów i niszczenie konkurencji. Departament Sprawiedliwości USA zarzuca firmie nadużycie związane ze sklepem z aplikacjami iPhone'a, które miały blokować klientów i dostawców oprogramowania.
< 1 MIN CZYTANIA