fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatChiny przejmą największe lotnisko w Ugandzie

Chiny przejmą największe lotnisko w Ugandzie

Uganda może stracić kontrolę nad swoim największym lotniskiem. Jest to konsekwencja umowy kredytowej  sprzed sześciu lat, zawartej z chińskim bankiem.

W listopadzie 2015 roku władze Ugandy podpisały porozumienie z Export-Import Bank of China (Exim Bank), który udzielił im pożyczki na 207 mln USD. Zobowiązanie zostało zaciągnięte na dwa procent, a jego termin spłaty to dwadzieścia lat. Środki zostały przeznaczone na rozbudowę portu lotniczego w Entebbe. Jest to jedyne międzynarodowe lotnisko w Ugandzie i obsługuje prawie dwa miliony pasażerów rocznie.

Urząd Lotnictwa Cywilnego Ugandy (UCAA) po analizie podpisanych wtedy dokumentów oznajmił, iż wynika z nich, że lotnisko w Entebbe może zostać przejęte przez Chińczyków. Zdaniem urzędu, niektóre ich zapisy podważają suwerenność kraju.

Przy zawieraniu umowy Uganda nie zapewniła sobie międzynarodowego arbitrażu, w przypadku ewentualnych sporów związanych z jej realizacją. Zgodnie z podpisanym porozumieniem, będą one rozstrzygane w Pekinie.

Państwo Środka w ostatnim czasie odrzuciło prośbę władz afrykańskiego kraju o renegocjacje umowy.

Współpraca z chińskim Exim Bankiem przysporzyła też sporo problemów Czarnogórze, która zaciągnęła w nim pożyczkę na budowę autostrady. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu: Czarnogóra bankrutuje przez chińską pożyczkę

guardian.ng, allafrica.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA