fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatChiny przestają handlować z Rosją

Chiny przestają handlować z Rosją

Od rozpoczęcia ataku Rosji na Ukrainę wstrzymana lub ograniczona została wymiana handlowa Chin z Federacją Rosyjską takimi towarami jak węgiel, smartfony czy części do samolotów.

Już na początku marca Chiny ograniczyły import węgla z Rosji. Był to efekt pierwszych sankcji, które przeszkodziły Moskwie w możliwości rozliczeń w dolarach przy użyciu systemu SWIFT. Właśnie w tej walucie były realizowane transakcje za surowiec sprzedawany do Chin.

Od wybuchu konfliktu o połowę spadły dostawy czołowych chińskich producentów smartfonów do Rosji. Chodzi tu o urządzenia głównie takich marek jak Xiaomi, Oppo i Huawei. Stanowią one ok. 60 procent rosyjskiego rynku smartfonów. Jest to prawdopodobnie efekt załamania kursu rubla.

Ponadto rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego (Rosawiacja) poinformowała, że po wprowadzeniu sankcji ze strony Airbusa i Boinga także chińscy producenci części do samolotów odmawiają współpracy. Teraz Moskwa zamierza niezbędne do napraw samolotów elementy pozyskać z Turcji i Indii. Jednocześnie zwrócono uwagę, że przez braki w zaopatrzeniu zagrożone jest bezpieczeństwo lotów pasażerskich.

Reuters, FT

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA