fbpx
środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatChiny przestają handlować z Rosją

Chiny przestają handlować z Rosją

Od rozpoczęcia ataku Rosji na Ukrainę wstrzymana lub ograniczona została wymiana handlowa Chin z Federacją Rosyjską takimi towarami jak węgiel, smartfony czy części do samolotów.

Już na początku marca Chiny ograniczyły import węgla z Rosji. Był to efekt pierwszych sankcji, które przeszkodziły Moskwie w możliwości rozliczeń w dolarach przy użyciu systemu SWIFT. Właśnie w tej walucie były realizowane transakcje za surowiec sprzedawany do Chin.

Od wybuchu konfliktu o połowę spadły dostawy czołowych chińskich producentów smartfonów do Rosji. Chodzi tu o urządzenia głównie takich marek jak Xiaomi, Oppo i Huawei. Stanowią one ok. 60 procent rosyjskiego rynku smartfonów. Jest to prawdopodobnie efekt załamania kursu rubla.

Ponadto rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego (Rosawiacja) poinformowała, że po wprowadzeniu sankcji ze strony Airbusa i Boinga także chińscy producenci części do samolotów odmawiają współpracy. Teraz Moskwa zamierza niezbędne do napraw samolotów elementy pozyskać z Turcji i Indii. Jednocześnie zwrócono uwagę, że przez braki w zaopatrzeniu zagrożone jest bezpieczeństwo lotów pasażerskich.

Reuters, FT

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA