fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesChiny rozpychają się w Ameryce Środkowej

Chiny rozpychają się w Ameryce Środkowej

Postępująca fala amerykańskich sankcji wobec czołowych urzędników Ameryki Środkowej uczyniła Chiny atrakcyjnym partnerem dla rządów, które opierają się naciskom Waszyngtonu ws. walki z korupcją i standardów demokratycznych – informuje Reuters.

Trend ten mocniej ujawnił się, po tym jak w zeszłym tygodniu Nikaragua ponownie nawiązała stosunki z Pekinem, zrywając wieloletnie relacje z Republika Chińską na Tajwanie. Wyspa w dużej mierze opiera się na uznaniu dyplomatycznym przez małe kraje. Obecnie zostało ich na świecie 14.

Decyzję Nikaragui o nawiązaniu relacji z Chinami kontynentalnymi poprzedziło szereg amerykańskich sankcji wobec współpracowników prezydenta Daniela Ortegi po jego reelekcji na czwartą kadencję z rzędu, w kampanii przesiąkniętej aresztowaniami czołowych postaci opozycji.

Przypadek Nikaragui jest jednak „wyjątkowy” w Ameryce Środkowej ze względu na coraz bardziej autorytarne skłonności Ortegi. Międzynarodowa izolacja z pewnością odegrała rolę w jego zwrocie w kierunku Chin.

Inne kraje w regionie również zabiegają o Chiny. Prezydent Salwadoru Nayib Bukele ratyfikował nową umowę o współpracy gospodarczej kraju z Chinami na początku tego roku po tym, jak Waszyngton umieścił jego bliskich współpracowników na czarnej liście korupcyjnej. Bukele, który niedawno oskarżył Waszyngton o żądanie od jego kraju „absolutnego poddania się lub załamania”, w maju świętował, fakt, że Chiny zainwestowały „bezwarunkowo” w Salwadorze 500 milionów dolarów.

Starając się odeprzeć rosnące chińskie wpływy w regionie, amerykańscy urzędnicy mówią o Pekinie jako niewiarygodnym partnerze dla narodów desperacko poszukujących inwestycji, aby ożywić słabnące gospodarki. Wskazując na chińskie inwestycje na świecie, które Stany Zjednoczone nazywają „dyplomacją zadłużeniową”, amerykańscy urzędnicy twierdzą, że Pekin pozostawia uboższe narody zalane długami.

Pekin, który odrzuca takie twierdzenia, mówi, że traktuje sojuszników jak równorzędnych partnerów i nie wtrąca się w ich sprawy wewnętrzne – to kusząca perspektywa dla przywódców w regionie, w którym Stany Zjednoczone historycznie miały ogromne wpływy, ale są tam traktowane nieufnie i z historyczną niechęcią.

Prezydent Gwatemali Alejandro Giammattei, który nie został zaproszony na szczyt w sprawie demokracji w USA, i tak udał się do Waszyngtonu i zobowiązał się do lojalności wobec Tajwanu. Mimo, że, jak wskazuje Reuters, gwatemalscy biznesmeni obawiają się, że amerykańskie sankcje skierują kraj w kierunku bardziej wyrozumiałych sojuszników.

Również w Hondurasie przyszły rząd prezydenta elekta Xiomara Castro na razie zobowiązał się do utrzymywania relacji Tajpej i bliskich stosunków z Waszyngtonem, mimo że, podczas kampanii wyborczej, otwarcie mówił o umocnieniu relacji z Pekinem. Jednak niektórzy sojusznicy Castro, w tym Rodolfo Pastor, starszy członek jej zespołu ds. transformacji, twierdzą, że Honduras musi pozostawić sobie otwarte opcje wobec Chin i możliwość, żeby w przyszłości uznać Pekin.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA