fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatChiny skupią rosyjskie zboże, ale nie ma porozumienia w sprawie nowego gazociągu

Chiny skupią rosyjskie zboże, ale nie ma porozumienia w sprawie nowego gazociągu

Rosja i Chiny podpisały największy jak do tej pory kontrakt na dostawy zboża o wartości blisko 25,7 mld dol. To jeden z bezpośrednich efektów wizyty Władimira Putina w Pekinie na Forum Pasa i Szlaku. Nie doszło jednak do finalizacji ogromnego kontraktu na zakup przez Chiny rosyjskiego gazu, na co liczył Putin.

– Podpisaliśmy jeden największych kontraktów w historii Rosji i Chin, na prawie 2,5 bln rubli, na dostawy zboża, roślin strączkowych i roślin oleistych. Chodzi o 70 mln ton zboża w ciągu 12 lat – powiedział TASS Karen Ovsepyan, dyrektor generalny Grain Terminal Zabaikalsk LLC.

Jego zdaniem nowa inicjatywa zbożowa ruszy pod koniec listopada lub na początku grudnia. Wtedy dojdzie do spotkania między rządami obu krajów. Dzięki terminalowi zbożowemu Transbaikal nowa inicjatywa zwiększy eksport rosyjskiego zboża do Chin do 8 mln ton, a w przyszłości do 16 mln ton (wraz z budową nowej infrastruktury). Rządowa agencja Ria Novosti określa to porozumienie mianem przełomowego.

Bez porozumienia ws. Siły Syberii 2

Wizyta Władimira Putina w Chinach i jego drugie w tym roku rozmowy z Xi Jinpingiem ponownie zakończyły się bez kluczowej decyzji o dodatkowych dostawach rosyjskiego gazu i budowie rurociągu Siła Syberii 2, na którą Kreml czeka od wielu lat.

Projekt, który Rosja promuje od ponad 7 lat, miał być przedmiotem negocjacji – poinformował w pierwszym dniu wizyty rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. I choć Putin przywiózł ze sobą do Chin imponującą delegację, w skład której wchodzili wicepremier Aleksander Nowak odpowiedzialny za energetykę, prezes Gazpromu Aleksiej Miller i szef Rosnieftu Igor Sieczin, to nie udało się przekonać Xi Jinpinga.

Wiosną, kiedy przywódca ChRL odwiedził Moskwę, Putin mówił, że projekt nowego gazociągu o przepustowości 50 mld m3 rocznie został „praktycznie uzgodniony pod każdym względem”. Obiecał także Chinom aż do 100 mld m3 rosyjskiego gazu rocznie, czyli pięć razy więcej niż obecnie pompuje Gazprom. Jednak w końcowym oświadczeniu dla prasy Xi nie wspomniał ani słowem o rosyjskim gazie, a we wspólnym komunikacie poinformowano jedynie o rozszerzeniu współpracy w sektorze energetycznym.

Xi Jinping na szczycie Pasa i Szlaku zadeklarował także, że Chiny włączą się w tworzenie tzw. korytarza transkaspijskiego – korytarza transportowego, który omija Rosję. Xi wsparł też jednocześnie tradycyjną drogę północną, przez Rosję. Dał więc wyraźny kierunek na dywersyfikację.

Money.pl, Bloomberg, Reuter
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA