fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaNaukaChiny stworzą bazę na Księżycu za 5 lat

Chiny stworzą bazę na Księżycu za 5 lat

Władze Państwa Środka chcą do 2027 roku ukończyć księżycowy projekt realizowany we współpracy z Rosją.

Misja Chang’e 8 miała pierwotnie za zadanie uruchomić bezzałogową bazę na Księżycu do 2035 roku. Ma pozwalać na odwiedziny przez astronautów, a do jej zasilania planowane jest użycie reaktora atomowego. Pekin chce jednak skrócić ten termin do 2027 roku – po zapowiedziach planów eksploatacji Srebrnego Globu przez USA. Waszyngton zamierza stworzyć infrastrukturę pozwalającą na stałą obecność tam ludzi. Jednocześnie Amerykanie zaproponowali porozumienie Artemis, które ma pomóc w ustaleniu międzynarodowych zasad eksploatacji kosmosu.

Wcześniej Chiny podkreślały, że nie interesuje ich kosmiczny wyścig technologiczny. Oficjalne komunikaty mówią o potrzebie budowania solidnych podstaw do pokojowego wykorzystania zasobów Księżyca.

W 2020 roku sukcesem zakończyła się misja Chang’e 5. Statek kosmiczny dotarł na Księżyc i wrócił z kilkoma kilogramami tamtejszej gleby.

scmp.com

 

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od fizyki do Boga [WYWIAD]

O połączeniu materii i ducha i o tym, czym jest myśl, a czym modlitwa w odniesieniu do teorii myśli o myśli rozmawiamy z jej twórcą, Michałem Garapichem.
9 MIN CZYTANIA

Czy da się udowodnić, że Bóg istnieje? [WYWIAD]

Czy można w kwadrans udowodnić, że Bóg istnieje? Krzysztof Oppenheim dowodzi, że można. Na bazie wczorajszego wywiadu poświęconemu historyczności Jezusa z Nazaretu, kontynuujemy naszą rozmowę, idąc krok dalej i zadając sobie pytanie, które nurtuje ludzkość od zarania dziejów: czy Bóg istnieje?
13 MIN CZYTANIA

Czy niemiecki system szkolnictwa zawiódł?

Publiczna edukacja w Niemczech jest „bezpłatna” (czyli finansowana z podatków), jednak coraz więcej rodziców decyduje się posłać swoje dzieci do szkoły prywatnej, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Czy dobre wykształcenie w Niemczech stanie się wkrótce przywilejem tylko tych, których będzie na nie stać?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA