fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaNaukaChiny stworzą bazę na Księżycu za 5 lat

Chiny stworzą bazę na Księżycu za 5 lat

Władze Państwa Środka chcą do 2027 roku ukończyć księżycowy projekt realizowany we współpracy z Rosją.

Misja Chang’e 8 miała pierwotnie za zadanie uruchomić bezzałogową bazę na Księżycu do 2035 roku. Ma pozwalać na odwiedziny przez astronautów, a do jej zasilania planowane jest użycie reaktora atomowego. Pekin chce jednak skrócić ten termin do 2027 roku – po zapowiedziach planów eksploatacji Srebrnego Globu przez USA. Waszyngton zamierza stworzyć infrastrukturę pozwalającą na stałą obecność tam ludzi. Jednocześnie Amerykanie zaproponowali porozumienie Artemis, które ma pomóc w ustaleniu międzynarodowych zasad eksploatacji kosmosu.

Wcześniej Chiny podkreślały, że nie interesuje ich kosmiczny wyścig technologiczny. Oficjalne komunikaty mówią o potrzebie budowania solidnych podstaw do pokojowego wykorzystania zasobów Księżyca.

W 2020 roku sukcesem zakończyła się misja Chang’e 5. Statek kosmiczny dotarł na Księżyc i wrócił z kilkoma kilogramami tamtejszej gleby.

scmp.com

 

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Indie wylądowały na Księżycu za rekordowo niską cenę

Zaledwie kilkanaście dni po zakończonym sukcesem lądowaniu indyjskiego łazika w pobliżu południowego bieguna Księżyca kraj ten wystrzelił w kosmos kolejną rakietę.
< 1 MIN CZYTANIA

Dochód podstawowy pomoże uwolnić się od perfekcjonizmu?

Według cytowanego przez "The Economist" psychologa społecznego Thomasa Currana przydzielenie obywatelom dochodu podstawowego zmniejszyłoby napięcie wynikające z ciągłej rywalizacji
3 MIN CZYTANIA

Czy Polska zyska na inwestycjach w kosmos?

Polska zwiększy swoje składki na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej, co ma przynieść korzyści naszemu przemysłowi.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kokaina będzie najważniejszym towarem eksportowym Kolumbii

Polityka narkotykowa lewicowego prezydenta Kolumbii doprowadziła do sytuacji, w której wartość produkcji i eksportu kokainy z tego państwa bije historyczne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Ukraińska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż gospodarka polska

Ukraińskie władze przyjęły projekt budżetu na kolejny rok, który zakłada znaczny wzrost wydatków państwa związany głównie z prowadzonym konfliktem zbrojnym.
< 1 MIN CZYTANIA

Wietnam znów będzie amerykańskim przyczółkiem w Azji?

Podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Wietnamie nastąpiło podniesienie stopnia relacji dyplomatycznych między obydwoma państwami oraz zapowiedź pogłębienia wzajemnej współpracy gospodarczej.
< 1 MIN CZYTANIA