fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatChiny testują cyfrowego juana

Chiny testują cyfrowego juana

W testach e-juana osiągnięto już wartość transakcji na poziomie 34,5 miliarda juanów czyli 5,3 miliarda dolarów - informuje Bloomberg.

W Chinach już ponad 20,8 mln osób otworzyło wirtualny portfel, w którym przechowywana jest cyfrowa waluta i dokonało łącznie ponad 70,7 mln transakcji, poinformował Ludowy Bank Chin w piątkowym raporcie. Chiński bank centralny powiedział, że będzie nadal testował i rozwijał system, ale nie ustali harmonogramu jego oficjalnego uruchomienia.

Do tej pory bank centralny zakończył badania nad rozwojem projektu i funkcją waluty cyfrowej, napisano w białej księdze.

Nacisk Chin na rozwój cyfrowego juana przyspieszył rozwój cyfrowych walut na całym świecie, skłaniając więcej banków centralnych do rozważenia wprowadzenia takich rozwiązań. Jednocześnie wzbudziło to również obawy, że chińska waluta cyfrowa może podważyć status dolara amerykańskiego jako dominującej światowej waluty rezerwowej, mimo że chińscy urzędnicy twierdzą, że będzie ona używana głównie w krajowych transakcjach detalicznych.

Chiny rozpoczęły test swojej cyfrowej waluty pod koniec 2019 r. i od tego czasu rozszerzyły go na 11 miast i prowincji, napisano w białej księdze. Dzięki temu udało się zwiększyć świadomość opinii publicznej na temat działania cyfrowego juana.

Cyfrowy juan to cyfrowa waluta detalicznego banku centralnego (CBDC), która będzie rozpowszechniana wśród społeczeństwa, w przeciwieństwie do hurtowego CBDC wydawanego bankom komercyjnym i innym instytucjom do transakcji na dużą skalę, napisano w raporcie.

Technicznie rzecz biorąc, cyfrowy juan może być wykorzystywany do transakcji transgranicznych, ale na razie będzie używany głównie do krajowych celów detalicznych, wynika z białej księgi. Ludowy Bank Chin zbada transgraniczne testy oparte na potrzebach transakcji zagranicznych i będzie szanować suwerenność monetarną innych krajów, napisano także.

Źródło: Bloomberg

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA