fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatChiny tracą udział w handlu na rzecz azjatyckich sąsiadów, szczególnie Wietnamu

Chiny tracą udział w handlu na rzecz azjatyckich sąsiadów, szczególnie Wietnamu

Chiny tracą – na rzecz azjatyckich sąsiadów – udział w rynku produkcyjnym i eksportowym w kluczowych sektorach. Polityka „zero COVID” jest istotnym czynnikiem prowadzącym do dalszej erozji ich długotrwałej dominacji w światowym handlu.

Według danych udostępnionych CNBC przez firmę MDS Transmodal zajmującą się ekonomiką transportu, Chiny straciły udział w kluczowych kategoriach konsumenckich, takich jak: odzież i akcesoria, obuwie, meble i artykuły podróżne, jednocześnie odnotowując spadek udziału w eksporcie także w obszarze minerałów czy technologii biurowej.

„Chińskia polityka 'zero COVID’ ma wpływ na produkcję, a producenci szukają alternatyw dla obecnej fabryki świata” – uważa Antonella Teodoro, starszy konsultant w MDS Transmodal. „Przechodząc do poszczególnych grup towarów eksportowanych z Chin zauważamy, że Chiny nadal tracą udział w rynku, a na znaczeniu zyskuje Wietnam” – powiedziała Teodoro.

Jej zdaniem bliskość Wietnamu do Chin i tania siła robocza to powody, dla których Wietnam jest uważany za odpowiednią alternatywę. Tendencja ta jest zgodna z innymi niedawnymi badaniami rynkowymi.

Konkurencja nasiliła się już przed pandemią. Wietnam odebrał Chinom lwią część handlu wytwórczego, osiągając prawie 360-proc. wzrost w handlu dalekobieżnym od 2014 r. roku, kiedy kraj zaczął inwestować w sektor morski i produkcyjny. Według MDS Transmodal także Malezja i Bangladesz przejęły znaczną część produkcji odzieży z Chin, podczas gdy Tajwan odnotował nieznaczny wzrost w produkcji metali.

Według Akhila Naira, wiceprezesa ds. produktów Azji i Pacyfiku w SEKO Logistics, od czasu wprowadzenia na chińskie produkty amerykańskich taryf handlowych (w 2018 r.) trwa poszukiwanie alternatywnych źródeł zaopatrzenia, początkowo ograniczonych do mody i obuwia. Nasilający się destrukcyjny wpływ lockdownów w Chinach (Shenzhen, Ningbo itp.) oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw doprowadziły do „szybkiego wzrostu liczby klientów, którzy zabezpieczali swoje zasoby geograficzne, zwłaszcza w krajach takich jak Wietnam”.

Nair twierdzi, że SEKO odnotowało wzrost wewnątrzazjatyckiego handlu surowcami, a następnie eksport wyrobów gotowych z Wietnamu i innych krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Dane z firmy Project44 zajmującej się śledzeniem ładunków pokazują, że całkowita pojemność statków w TEU (kontenerach) opuszczających chińskie porty spada od początku 2021 r. Menedżerowie ds. logistyki twierdzą, że zamówienia na ładunki przybywające z Chin do USA w listopadzie mają spaść o 40-50 proc.

CNBS/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA