fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatChiny uciszają krytyków systemu zarządzania kryzysem koronawirusowym

Chiny uciszają krytyków systemu zarządzania kryzysem koronawirusowym

Po raz kolejny azjatycki gigant uruchomił swoją maszynę sterującą. Chińskie władze zaczęły uciszać – a nawet mówi się o zaginięciach – wszystkich tych, którzy mają coś do powiedzenia na temat zarządzania epidemią Covid-19, która spowodowała ponad 4500 zgonów w tym kraju. Niezadowolonych z rozwoju wydarzeń krewnych ofiar, prawników i aktywistów łączy wspólny front: pozwanie rządu chińskiego.

Pekin, zahartowany w tłumieniu krytycznych głosów w kraju, wrócił do cenzury i gróźb, dzięki czemu przekaz pozostaje spójny i nietknięty. Stosując represje, partia komunistyczna unika rozmowy o tym, co wydarzyło się w Wuhan. Istnieje tylko oficjalna wersja rządu, który w ten sposób chce ratować kraj przed kryzysem.

O ile wiadomo, policja przesłuchiwała krewnych niektórych ofiar, które łączyły się ze sobą za pośrednictwem internetu. Chińskie władze ostrzegły prawników, aby nie reprezentowali nikogo, kto chce złożyć pozew przeciwko rządowi. Inni, którzy próbowali obejść cenzurę i ujawnić raporty o wybuchu epidemii, zniknęli.

Według amerykańskiej gazety „The New York Times”, trzech ochotników z Terminus2049, witryny poświęconej zbieraniu i archiwizowaniu cenzurowanych artykułów o wybuchu, zniknęło w zeszłym miesiącu w Pekinie. Chen Kun, brat jednego z zaginionych Chen Meia, wyjaśnił tej gazecie, że ostrzegł swojego brata, iż istnieje spore ryzyko przy realizacji tego projektu. „Nie sądziłem, że będzie to tak poważne”, dodał. Po zniknięciu Chen rozmawiał z rodziną innego zaginionego ochotnika, Cai Wei. Powiedzieli mu, że Cai i jego partner zostali zatrzymani i oskarżeni o „powodowanie kłopotów”, zarzuty zwykle stosowane przez rząd chiński w celu oskarżania dysydentów. Teraz boi się, że jego brata spotkał ten sam los.

Na poziomie lokalnym chińskie władze również nie pozwalają na krytykę. W prowincji Hubei policja aresztowała kobietę, która zorganizowała protest w sprawie wysokich cen warzyw. W Wuhan, mieście, w którym koronawirus zabił tysiące ludzi, zanim rozprzestrzenił się na resztę Chin i świata, urzędnik szpitala został zwolniony za krytykę użycia tradycyjnej medycyny w leczeniu pacjentów z koronawirusem, co promował rząd. Równocześnie wiele stron internetowych zostało ocenzurowanych, a ich pracownicy przesłuchani.

Jeśli jest ktoś, kto cierpi podwójnie, to krewni ofiar, nad którymi rozpostarto ścisłą kontrolę. Mówi się, że są nękani i uważnie obserwowani, aby nie powiedzieli, co tak naprawdę wydarzyło się w Wuhan. Wielu mieszkańców uważa, że liczba ofiar śmiertelnych znacznie przekroczyła 4000, czyli liczbę podawaną przez rząd. Uważają, że Pekin powinien zrekompensować straty i surowo ukarać lokalnych urzędników.

Te życzenia będą jednak trudne do spełnienia. Przede wszystkim dlatego, że gdy za granicą pojawiają się głosy, proszące Chiny o większą przejrzystość w zarządzaniu kryzysem, krajowe media przedstawiają swoich krytyków jako marionetki obcych sił, które próbują podważyć jedność kraju.

„Obawiają się, że jeśli ludzie będą bronić swoich praw, społeczność międzynarodowa dowie się jaka była sytuacja w Wuhan i prawdziwe doświadczenia tamtejszych rodzin” – powiedział Yang, mieszkający w Nowym Jorku działacz z Chin, w „The New York Times”.

Po wszystkim Pekin prawdopodobnie zachoruje na zbiorową amnezję na temat tego, co naprawdę wydarzyło się podczas epidemii Covid-19 w 2020 r.

Źródło: La Razon

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.