fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaŚwiatChiny umacniają więzi gospodarcze i technologiczne z Brazylią. USA zaniepokojone

Chiny umacniają więzi gospodarcze i technologiczne z Brazylią. USA zaniepokojone

Chiny umacniają więzi z największą gospodarką latynoamerykańską – Brazylią. Dzieje się to po objęciu władzy przez lewicowego prezydenta Luiza Inacio Lula da Silva, który preferuje – w przeciwieństwie do swego poprzednika Jaira Bolsonaro – bliższe relacje z Chinami. Jest też krytyczny wobec polityki globalnej USA, co wywołuje zaniepokojenie Amerykanów.

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva odwiedził w zeszłym tygodniu Chiny podpisując 15 umów o współpracy handlowej, gospodarczej, rolniczej i technologicznej (w tym umowy dotyczące satelity monitorującego Amazonię, rozwoju technologii cyberbezpieczeństwa oraz komunikacji mobilnej piątej generacji – 5G). Chiny i Brazylia zgodziły się także na powołanie grupy roboczej w celu kontynuowania współpracy w zakresie półprzewodników.

Kraje rozszerzają także współpracę finansową. 29 marca Chiny i Brazylia, które łączy członkostwo w grupie krajów BRICS, ogłosiły porozumienie w sprawie rozliczania handlu między nimi w ich własnych walutach, bez pośrednictwa dolara.

Chiny są głównym partnerem handlowym Brazylii od 14 lat. W 2022 r. handel dwustronny wzrósł o 8,1 proc. i osiągnął rekordową wartość 171,5 mld dolarów. Według chińskiego ministerstwa handlu Brazylia jest największym dostawcą soi, kurczaka i cukru do Chin. Inne główne produkty eksportowe to kukurydza i wołowina.

Brazylia stała się największym na świecie celem chińskich inwestycji zagranicznych w 2021 r., kiedy to przyciągnęła 13,6 proc. wszystkich bezpośrednich inwestycji zagranicznych tego kraju, głównie na projekty rozbudowy krajowej sieci energetycznej i wydobycia ropy.

Chińsko-brazylijska współpraca technologiczna wywołuje największe zaniepokojenie USA i zachodnich sojuszników.

Prezydent Brazylii broni jednak swojej polityki współpracy z Chinami w zakresie komunikacji i technologii półprzewodnikowej. „Nikt nie zabroni Brazylii poprawy stosunków z Chinami” – powiedział dzień po wizycie w centrum badawczym giganta telekomunikacyjnego Huawei Technologies Co Ltd.

W wywiadzie dla Agencji Reutera doradca prezydenta Luli ds. polityki zagranicznej, Celso Amorim, powiedział, że Brazylia nie zablokuje budowy chińskiej fabryki półprzewodników w Brazylii i jest zainteresowana rozwojem technologii we współpracy z Chinami.

Tematem rozmów prezydenta Brazylii z Xi Jinpingiem była także kwestia Ukrainy. Lula wielokrotnie wyrażał chęć bycia mediatorem w konflikcie ukraińskim mówiąc, że Brazylia może „wnieść nadzwyczajny wkład w zakończenie wojny”. Krytykował Putina za inwazję, ale sprzeciwił się sankcjom nałożonym na Rosję i krytykuje Zachód za to, że nie robi wystarczająco dużo dla pokoju. Lula da Silva określił również Chiny jako „niezwykle ważny kraj”, który może „prowadzić poważniejszą dyskusję z USA” na temat wojny.

17 kwietnia odwiedził Brazylię szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Biały Dom ostro skrytykował da Silvę, który podczas tej wizyty oskarżył Stany Zjednoczone o „zachęcanie” do wojny na Ukrainie.

Po weekendowej wizycie w Chinach Lula powiedział, że USA muszą zacząć rozmawiać o pokoju na Ukrainie. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby oskarżył Lulę o „papugowanie rosyjskiej i chińskiej propagandy”.

Reuter, South China Morning Post, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA