fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaChiny uratują energetykę Republiki Południowej Afryki?

Chiny uratują energetykę Republiki Południowej Afryki?

W Republice Południowej Afryki od miesięcy trwają problemy z dostawami energii, w efekcie których niektóre regiony kraju były pozbawione jej dostaw przez 10-12 godzin na dobę.

Obecnie 80 proc. zapotrzebowania Republiki Południowej Afryki wypełnia prąd z pochodzący z elektrowni węglowych. Są one w dużej części przestarzałymi konstrukcjami nadającymi się do zamknięcia lub gruntownej renowacji.

Dlaczego brakuje prądu?

Państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Eskom (główny dostawca energii w RPA) zapewnia, że w najbliższym czasie przerwy w dostawach nie powinny mieć miejsca, ponieważ spada zapotrzebowanie na prąd. Jednocześnie przyznano, iż jest to stan tymczasowy i w przyszłości znów mogą wystąpić problemy.

Obecna sytuacja jest konsekwencją lat zaniedbań i braku odpowiednich inwestycji. Było to efektem m.in. korupcji i błędów w zarządzaniu Eskomem. Szerokie informacje na ten temat ujawnił szef przedsiębiorstwa w latach 2019-2022 Andre de Ruyter. Jego zdaniem w państwowej spółce marnotrawiono potężne sumy pieniędzy, w czym prym wiodły rozbudowane grupy wpływów powiązane z rządzącą krajem partią Afrykańskim Kongresem Narodowym.

Chiny po raz kolejny ratują Afrykę

Teraz władze RPA liczą na to, że poprawę sytuacji energetycznej kraju poprawi umowa zawarta z Chinami. Na jej podstawie do afrykańskiego państwa mają trafić panele słoneczne, turbiny wiatrowe i magazyny energii z Państwa Środka. Zakończenie pierwszej fazy inwestycji jest planowane na rok 2026.

Reuter, africanews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA