fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaEnergetykaChiny uratują energetykę Republiki Południowej Afryki?

Chiny uratują energetykę Republiki Południowej Afryki?

W Republice Południowej Afryki od miesięcy trwają problemy z dostawami energii, w efekcie których niektóre regiony kraju były pozbawione jej dostaw przez 10-12 godzin na dobę.

Obecnie 80 proc. zapotrzebowania Republiki Południowej Afryki wypełnia prąd z pochodzący z elektrowni węglowych. Są one w dużej części przestarzałymi konstrukcjami nadającymi się do zamknięcia lub gruntownej renowacji.

Dlaczego brakuje prądu?

Państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Eskom (główny dostawca energii w RPA) zapewnia, że w najbliższym czasie przerwy w dostawach nie powinny mieć miejsca, ponieważ spada zapotrzebowanie na prąd. Jednocześnie przyznano, iż jest to stan tymczasowy i w przyszłości znów mogą wystąpić problemy.

Obecna sytuacja jest konsekwencją lat zaniedbań i braku odpowiednich inwestycji. Było to efektem m.in. korupcji i błędów w zarządzaniu Eskomem. Szerokie informacje na ten temat ujawnił szef przedsiębiorstwa w latach 2019-2022 Andre de Ruyter. Jego zdaniem w państwowej spółce marnotrawiono potężne sumy pieniędzy, w czym prym wiodły rozbudowane grupy wpływów powiązane z rządzącą krajem partią Afrykańskim Kongresem Narodowym.

Chiny po raz kolejny ratują Afrykę

Teraz władze RPA liczą na to, że poprawę sytuacji energetycznej kraju poprawi umowa zawarta z Chinami. Na jej podstawie do afrykańskiego państwa mają trafić panele słoneczne, turbiny wiatrowe i magazyny energii z Państwa Środka. Zakończenie pierwszej fazy inwestycji jest planowane na rok 2026.

Reuter, africanews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA