W Chinach w ciągu doby wykryto 93 lokalne, objawowe zakażenia koronawirusem, najwięcej od 9 sierpnia – informuje chińska Komisja Zdrowia Publicznego. Dziewięć z tych zakażeń wykryto w Pekinie – to największa dobowa liczba lokalnych zakażeń wykrytych w stolicy Chin w 2021 roku. Jak podaje BBC, w jednej z chińskich szkół podstawowych dziesiątki uczniów zostało zamkniętych na wiele godzin, ponieważ jeden z członów personelu uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19.

W porównaniu do poprzedniej doby liczba lokalnych, objawowych zakażeń w Chinach wzrosła o 39. Łączna liczba zakażeń wykrytych w Chinach, wliczając to zakażenia u osób przybywających do kraju spoza jego granic, wyniosła w ciągu ostatniej doby 109. Tyle zakażeń – lokalnych i u osób przybywających do kraju spoza granic Chin – wykryto w Państwie Środka w ciągu ostatniej doby.

Mimo, że dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Pekinie wciąż jest niewielka, biorąc pod uwagę, że w stolicy Chin mieszka ok. 21 mln mieszkańców, w związku z polityką „zero COVID” stosowaną przez władze Chin, która ma na celu do całkowite wygaszanie wykrytych ognisk lokalnych zakażeń koronawirusem niezależnie od kosztów, w Pekinie wprowadzono obowiązkowy pomiar temperatury przy wejściach do galerii handlowych, supermarketów, hoteli, kin i stacji metra.

Mieszkańcy Pekinu mają unikać opuszczania miasta. Zalecono im też przekładanie zaplanowanych ślubów, zmniejszanie liczebności osób uczestniczących w pogrzebach i rezygnację ze wszystkich zgromadzeń, których organizacja nie jest niezbędna.

Ok. połowy lotów z i do Pekinu, które są obsługiwane przez dwa duże międzynarodowe lotniska w tym mieście, zostało odwołanych we wtorek w związku z zaostrzaniem przez władzę stolicy ograniczeń związanych ze swobodą poruszania się, co ma związek z wzrostem liczby lokalnych zakażeń koronawirusem w kraju i w samej stolicy – informuje CNBC.

BBC podaje, że dziesiątki uczniów na wiele godzin zostało zamkniętych w jednej z chińskich szkół, ponieważ jeden z członów personelu uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19. Dzieci w wieku od 7 do 12 lat zostały przetestowane i podobno kazano im czekać w szkole przez noc, aż pojawią się ich wyniki. Następnie cześć dzieci skierowano na kwarantannę. Wszyscy nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły zostali przebadani na obecność wirusa. Szkoła została tymczasowo zamknięta.

Chiny utrzymują ścisłą politykę „zero Covid” od początku epidemii (od prawie 2 lat) – i nie planują jej zmiany. Strategia kraju, która obejmuje ścisłe blokady i zamknięcia granic, różni się wyraźnie od polityki wielu krajów zachodnich – a nawet innych krajów azjatyckich, które powoli zaczynają się otwierać.

Eksperci ds. zdrowia spekulowali jak długo Chiny mogą stosować strategię zero tolerancji dla wirusa. Wiele innych krajów, takich jak Australia, Korea Południowa i Singapur, początkowo dążyło do całkowitego wyeliminowania infekcji, ale od tego czasu przeszło na politykę, która akceptuje wirusa, jako endemicznego.

Pekin uważa wirusa za „największe wyzwanie” dla Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które mają się odbyć w tym kraju w lutym.

RP.pl, BBC, CNBC, KR

Poprzedni artykułUnia Europejska idzie na konfrontację z Chinami
Następny artykułRekordowo wysoka inflacja w eurostrefie