fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatChiny utrzymują politykę „zero tolerancji” dla COVID

Chiny utrzymują politykę „zero tolerancji” dla COVID

W Chinach w ciągu doby wykryto 93 lokalne, objawowe zakażenia koronawirusem, najwięcej od 9 sierpnia - informuje chińska Komisja Zdrowia Publicznego. Dziewięć z tych zakażeń wykryto w Pekinie - to największa dobowa liczba lokalnych zakażeń wykrytych w stolicy Chin w 2021 roku. Jak podaje BBC, w jednej z chińskich szkół podstawowych dziesiątki uczniów zostało zamkniętych na wiele godzin, ponieważ jeden z członów personelu uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19.

W porównaniu do poprzedniej doby liczba lokalnych, objawowych zakażeń w Chinach wzrosła o 39. Łączna liczba zakażeń wykrytych w Chinach, wliczając to zakażenia u osób przybywających do kraju spoza jego granic, wyniosła w ciągu ostatniej doby 109. Tyle zakażeń – lokalnych i u osób przybywających do kraju spoza granic Chin – wykryto w Państwie Środka w ciągu ostatniej doby.

Mimo, że dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Pekinie wciąż jest niewielka, biorąc pod uwagę, że w stolicy Chin mieszka ok. 21 mln mieszkańców, w związku z polityką „zero COVID” stosowaną przez władze Chin, która ma na celu do całkowite wygaszanie wykrytych ognisk lokalnych zakażeń koronawirusem niezależnie od kosztów, w Pekinie wprowadzono obowiązkowy pomiar temperatury przy wejściach do galerii handlowych, supermarketów, hoteli, kin i stacji metra.

Mieszkańcy Pekinu mają unikać opuszczania miasta. Zalecono im też przekładanie zaplanowanych ślubów, zmniejszanie liczebności osób uczestniczących w pogrzebach i rezygnację ze wszystkich zgromadzeń, których organizacja nie jest niezbędna.

Ok. połowy lotów z i do Pekinu, które są obsługiwane przez dwa duże międzynarodowe lotniska w tym mieście, zostało odwołanych we wtorek w związku z zaostrzaniem przez władzę stolicy ograniczeń związanych ze swobodą poruszania się, co ma związek z wzrostem liczby lokalnych zakażeń koronawirusem w kraju i w samej stolicy – informuje CNBC.

BBC podaje, że dziesiątki uczniów na wiele godzin zostało zamkniętych w jednej z chińskich szkół, ponieważ jeden z członów personelu uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19. Dzieci w wieku od 7 do 12 lat zostały przetestowane i podobno kazano im czekać w szkole przez noc, aż pojawią się ich wyniki. Następnie cześć dzieci skierowano na kwarantannę. Wszyscy nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły zostali przebadani na obecność wirusa. Szkoła została tymczasowo zamknięta.

Chiny utrzymują ścisłą politykę „zero Covid” od początku epidemii (od prawie 2 lat) – i nie planują jej zmiany. Strategia kraju, która obejmuje ścisłe blokady i zamknięcia granic, różni się wyraźnie od polityki wielu krajów zachodnich – a nawet innych krajów azjatyckich, które powoli zaczynają się otwierać.

Eksperci ds. zdrowia spekulowali jak długo Chiny mogą stosować strategię zero tolerancji dla wirusa. Wiele innych krajów, takich jak Australia, Korea Południowa i Singapur, początkowo dążyło do całkowitego wyeliminowania infekcji, ale od tego czasu przeszło na politykę, która akceptuje wirusa, jako endemicznego.

Pekin uważa wirusa za „największe wyzwanie” dla Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które mają się odbyć w tym kraju w lutym.

RP.pl, BBC, CNBC, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA