fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatChiny wspierają finansowo rodziny z dziećmi

Chiny wspierają finansowo rodziny z dziećmi

Chiny borykają się z dużymi problemami demograficznymi i starzeniem się społeczeństwa. Mimo zniesienia ograniczeń w liczbie posiadanych dzieci przyrost naturalny w Chinach jest na poziomie polskiego i wynosi 1,4 dziecka na kobietę. W odpowiedzi na te problemy Chiny wprowadzają rozwiązania mające na celu zwiększenie dzietności.

Przyczyny chińskiego kryzysu demograficznego są analogiczne do tych na Zachodzie – zmiany kulturowe i wzrost zamożności, ale także kwestie wzrostu kosztów życia i wychowania dzieci. Problemy dzietności i starzenia się społeczeństwa to jedno z największych wyzwań stojących przed chińską gospodarką i społeczeństwem.

W odpowiedzi na te problemy Chiny wprowadzają rozwiązania mające na celu zwiększenie dzietności. W tym tygodniu ogłosiły wprowadzenie ulg podatkowych dla rodziców wychowujących dzieci poniżej 3 roku życia. Od 1 stycznia tego roku indywidualny dochód podlegający opodatkowaniu rodziców takich dzieci może zostać obniżony o 157 dolarów miesięcznie na każde dziecko. Odliczenie będzie mogło być zastosowane w całości przez jednego rodzica lub może być podzielone równo.

Jak wskazują badania, liczba chińskich par zawierających małżeństwo po raz pierwszy zmniejszyła się w Chinach w ciągu ostatnich siedmiu lat prawie o połowę, co – zdaniem chińskich badaczy – może skutkować niezwykle niskim wskaźnikiem urodzeń w najbliższych latach. Chińscy eksperci sugerują prowadzanie działań zachęcających młode pary do posiadania większej liczby dzieci, które obejmowałby rozwiązania sprzyjające niższym cenom nieruchomości i korzystnym warunkom zaciągania kredytów hipotecznych.

Liczba Chińczyków w pierwszych małżeństwach, która – zdaniem chińskich badaczy – jest ściśle powiązana z liczbą nowych urodzeń, spadła do 12,28 mln w 2020 r. ze szczytowego poziomu 23,85 mln w 2013 r., co oznacza spadek o 48,5% – wynika z raportu „Chińskie małżeństwa i rodziny 2022” opublikowanego przez YuWa Population Research” .

Według raportu liczba rejestracji chińskich małżeństw spadła do 7,63 mln w 2021 r. z 13,47 mln w 2013 r.

Spadające wskaźniki małżeństw obserwuje się zarówno na obszarach wiejskich, jak i w dużych miastach, ponieważ koszty małżeństwa i wychowywania dzieci rosną zarówno na obszarach słabo rozwiniętych, jak i rozwiniętych – podkreśla ekonomista James Liang.

Raport wykazał również, że znacznie wzrósł wiek chińskich par zawierających małżeństwo. W prowincji Anhui we wschodnich Chinach średni wiek rejestracji pierwszego małżeństwa w 2021 r. wynosił ponad 33 lata, w porównaniu z 26 latami w 2008 r. W Pekinie i Szanghaju jest jeszcze wyższy.

Chińscy eksperci wskazują, że przyczyną zmniejszania liczny małżeństw jest wzrost kosztów wychowywania dzieci.

Eksperci zasugerowali w raporcie, że pary, które mają drugie lub trzecie dziecko, powinny mieć możliwość uzyskania zwrotu 50-100 procent kosztów odsetek od kredytu hipotecznego. Liang uważa, że na obszarach, gdzie ceny nieruchomości są szczególnie wysokie, rodzinom z dwójką lub trójką dzieci należy oferować zniżki na zakup nieruchomości do 50 procent i 30 procent.

Liang stwierdził także, że kluczowym elementem w poprawie współczynników dzietności jest podniesienie statusu społecznego kobiet i poprawa ich możliwości rozwoju zawodowego. Według niego statystyki pokazują, że wskaźniki urodzeń są wyższe w niektórych krajach skandynawskich, gdzie kobiety mają wyższy status społeczny.

globaltimes.cn, Xinhua.net

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA