Przyczyny chińskiego kryzysu demograficznego są analogiczne do tych na Zachodzie – zmiany kulturowe i wzrost zamożności, ale także kwestie wzrostu kosztów życia i wychowania dzieci. Problemy dzietności i starzenia się społeczeństwa to jedno z największych wyzwań stojących przed chińską gospodarką i społeczeństwem.
W odpowiedzi na te problemy Chiny wprowadzają rozwiązania mające na celu zwiększenie dzietności. W tym tygodniu ogłosiły wprowadzenie ulg podatkowych dla rodziców wychowujących dzieci poniżej 3 roku życia. Od 1 stycznia tego roku indywidualny dochód podlegający opodatkowaniu rodziców takich dzieci może zostać obniżony o 157 dolarów miesięcznie na każde dziecko. Odliczenie będzie mogło być zastosowane w całości przez jednego rodzica lub może być podzielone równo.
Jak wskazują badania, liczba chińskich par zawierających małżeństwo po raz pierwszy zmniejszyła się w Chinach w ciągu ostatnich siedmiu lat prawie o połowę, co – zdaniem chińskich badaczy – może skutkować niezwykle niskim wskaźnikiem urodzeń w najbliższych latach. Chińscy eksperci sugerują prowadzanie działań zachęcających młode pary do posiadania większej liczby dzieci, które obejmowałby rozwiązania sprzyjające niższym cenom nieruchomości i korzystnym warunkom zaciągania kredytów hipotecznych.
Liczba Chińczyków w pierwszych małżeństwach, która – zdaniem chińskich badaczy – jest ściśle powiązana z liczbą nowych urodzeń, spadła do 12,28 mln w 2020 r. ze szczytowego poziomu 23,85 mln w 2013 r., co oznacza spadek o 48,5% – wynika z raportu „Chińskie małżeństwa i rodziny 2022” opublikowanego przez YuWa Population Research” .
Według raportu liczba rejestracji chińskich małżeństw spadła do 7,63 mln w 2021 r. z 13,47 mln w 2013 r.
Spadające wskaźniki małżeństw obserwuje się zarówno na obszarach wiejskich, jak i w dużych miastach, ponieważ koszty małżeństwa i wychowywania dzieci rosną zarówno na obszarach słabo rozwiniętych, jak i rozwiniętych – podkreśla ekonomista James Liang.
Raport wykazał również, że znacznie wzrósł wiek chińskich par zawierających małżeństwo. W prowincji Anhui we wschodnich Chinach średni wiek rejestracji pierwszego małżeństwa w 2021 r. wynosił ponad 33 lata, w porównaniu z 26 latami w 2008 r. W Pekinie i Szanghaju jest jeszcze wyższy.
Chińscy eksperci wskazują, że przyczyną zmniejszania liczny małżeństw jest wzrost kosztów wychowywania dzieci.
Eksperci zasugerowali w raporcie, że pary, które mają drugie lub trzecie dziecko, powinny mieć możliwość uzyskania zwrotu 50-100 procent kosztów odsetek od kredytu hipotecznego. Liang uważa, że na obszarach, gdzie ceny nieruchomości są szczególnie wysokie, rodzinom z dwójką lub trójką dzieci należy oferować zniżki na zakup nieruchomości do 50 procent i 30 procent.
Liang stwierdził także, że kluczowym elementem w poprawie współczynników dzietności jest podniesienie statusu społecznego kobiet i poprawa ich możliwości rozwoju zawodowego. Według niego statystyki pokazują, że wskaźniki urodzeń są wyższe w niektórych krajach skandynawskich, gdzie kobiety mają wyższy status społeczny.
globaltimes.cn, Xinhua.net