fbpx
czwartek, 19 września, 2024
Strona głównaŚwiatChiny wspierają finansowo rodziny z dziećmi

Chiny wspierają finansowo rodziny z dziećmi

Chiny borykają się z dużymi problemami demograficznymi i starzeniem się społeczeństwa. Mimo zniesienia ograniczeń w liczbie posiadanych dzieci przyrost naturalny w Chinach jest na poziomie polskiego i wynosi 1,4 dziecka na kobietę. W odpowiedzi na te problemy Chiny wprowadzają rozwiązania mające na celu zwiększenie dzietności.

Przyczyny chińskiego kryzysu demograficznego są analogiczne do tych na Zachodzie – zmiany kulturowe i wzrost zamożności, ale także kwestie wzrostu kosztów życia i wychowania dzieci. Problemy dzietności i starzenia się społeczeństwa to jedno z największych wyzwań stojących przed chińską gospodarką i społeczeństwem.

W odpowiedzi na te problemy Chiny wprowadzają rozwiązania mające na celu zwiększenie dzietności. W tym tygodniu ogłosiły wprowadzenie ulg podatkowych dla rodziców wychowujących dzieci poniżej 3 roku życia. Od 1 stycznia tego roku indywidualny dochód podlegający opodatkowaniu rodziców takich dzieci może zostać obniżony o 157 dolarów miesięcznie na każde dziecko. Odliczenie będzie mogło być zastosowane w całości przez jednego rodzica lub może być podzielone równo.

Jak wskazują badania, liczba chińskich par zawierających małżeństwo po raz pierwszy zmniejszyła się w Chinach w ciągu ostatnich siedmiu lat prawie o połowę, co – zdaniem chińskich badaczy – może skutkować niezwykle niskim wskaźnikiem urodzeń w najbliższych latach. Chińscy eksperci sugerują prowadzanie działań zachęcających młode pary do posiadania większej liczby dzieci, które obejmowałby rozwiązania sprzyjające niższym cenom nieruchomości i korzystnym warunkom zaciągania kredytów hipotecznych.

Liczba Chińczyków w pierwszych małżeństwach, która – zdaniem chińskich badaczy – jest ściśle powiązana z liczbą nowych urodzeń, spadła do 12,28 mln w 2020 r. ze szczytowego poziomu 23,85 mln w 2013 r., co oznacza spadek o 48,5% – wynika z raportu „Chińskie małżeństwa i rodziny 2022” opublikowanego przez YuWa Population Research” .

Według raportu liczba rejestracji chińskich małżeństw spadła do 7,63 mln w 2021 r. z 13,47 mln w 2013 r.

Spadające wskaźniki małżeństw obserwuje się zarówno na obszarach wiejskich, jak i w dużych miastach, ponieważ koszty małżeństwa i wychowywania dzieci rosną zarówno na obszarach słabo rozwiniętych, jak i rozwiniętych – podkreśla ekonomista James Liang.

Raport wykazał również, że znacznie wzrósł wiek chińskich par zawierających małżeństwo. W prowincji Anhui we wschodnich Chinach średni wiek rejestracji pierwszego małżeństwa w 2021 r. wynosił ponad 33 lata, w porównaniu z 26 latami w 2008 r. W Pekinie i Szanghaju jest jeszcze wyższy.

Chińscy eksperci wskazują, że przyczyną zmniejszania liczny małżeństw jest wzrost kosztów wychowywania dzieci.

Eksperci zasugerowali w raporcie, że pary, które mają drugie lub trzecie dziecko, powinny mieć możliwość uzyskania zwrotu 50-100 procent kosztów odsetek od kredytu hipotecznego. Liang uważa, że na obszarach, gdzie ceny nieruchomości są szczególnie wysokie, rodzinom z dwójką lub trójką dzieci należy oferować zniżki na zakup nieruchomości do 50 procent i 30 procent.

Liang stwierdził także, że kluczowym elementem w poprawie współczynników dzietności jest podniesienie statusu społecznego kobiet i poprawa ich możliwości rozwoju zawodowego. Według niego statystyki pokazują, że wskaźniki urodzeń są wyższe w niektórych krajach skandynawskich, gdzie kobiety mają wyższy status społeczny.

globaltimes.cn, Xinhua.net

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA