fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaChiny wstrzymały zakupy rosyjskiej ropy i czekają na lepsze ceny

Chiny wstrzymały zakupy rosyjskiej ropy i czekają na lepsze ceny

Niektórzy z chińskich nabywców rosyjskiej ropy wstrzymali się przez zawieraniem kolejnych transakcji w oczekiwaniu na nowe sankcje wymierzone w Moskwę.

Według agencji Bloomberg część odbiorców ropy naftowej dostarczanej z Rosji do Państwa Środka zawiesiło dostawy (chodzi o ropę przesyłaną przez ESPO – ropociąg Wschodnia Syberia – Pacyfik) w oczekiwaniu na kolejne sankcje, które niebawem mają zostać nałożone na Federację Rosyjską. Ich wejście w życie ma mieć miejsce w najbliższych dniach. Zgodnie z zapowiedziami USA i Unii Europejskiej, będą one dotyczyły ustalenia maksymalnej ceny, po której można będzie nabyć rosyjską ropę. Brak podporządkowania się tym ograniczeniom będzie równoznaczny z odcięciem dostępu do amerykańskiego i europejskiego rynku ubezpieczeniowego, bankowego i żeglugowego.

Chińscy odbiorcy czekają teraz na rozstrzygnięcia tej sprawie, bo mogą one wpłynąć na cenę kupowanego przez nich surowca.

Moskwa utrzymuje, że wstrzyma dostawy ropy do państw, które będą stosować maksymalną cenę. Transporty zostaną wtedy przekierowane do innych krajów lub cała produkcja zostanie ograniczona.

Unia Europejska już zapowiada, że po wejściu w życie maksymalnego limitu cen na rosyjską ropę będzie obowiązywał jeszcze prawdopodobnie 45-dniowy okres przejściowy, potrzebny, by dostosować się do nowych zasad.

Bloomberg

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA