fbpx
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaChiny wybudują pływającą elektrownię atomową

Chiny wybudują pływającą elektrownię atomową

Państwo Środka będzie trzecim krajem świata (po USA i Rosji) dysponującym pływającym reaktorem jądrowym.

ACPR50S jest konstrukcją odporną na huragany i ekstremalne zjawiska pogodowe. Może pracować nawet w czasie trwania huraganu z porywami wiatru sięgającymi prędkości 37 metrów/ sekundę. Wyposażono go w reaktor o mocy 60 megawatów. Jego głównym zadaniem będzie zapewnienie energii platformom i wyspom położonym na Zatoce Pohaj, akwenie będącym częścią Morza Żółtego.

Chiny od 2016 roku rozwijają projekt budowy niewielkich, mobilnych elektrowni atomowych.

Ważący 30 tysięcy ton ACPR50S ma zostać ukończony w przyszłym roku. Będzie pierwszym z całej floty ok. 20 jednostek o podobnej konstrukcji, które mają operować na morzach przy wschodnim wybrzeżu Chin. Niektóre z kolejnych mają być nawet dwa razy większe od premierowej.

Przypuszcza się, że pływające elektrownie mogą służyć Pekinowi w ekspansji na niewielkie wysepki Morza Południowochińskiego.

Obecnie w Chinach działa już 50 stacjonarnych reaktorów atomowych. Władze planują do 2035 roku zbudować kolejne 150.

www.scmp.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA