fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaChiny wybudują pływającą elektrownię atomową

Chiny wybudują pływającą elektrownię atomową

Państwo Środka będzie trzecim krajem świata (po USA i Rosji) dysponującym pływającym reaktorem jądrowym.

ACPR50S jest konstrukcją odporną na huragany i ekstremalne zjawiska pogodowe. Może pracować nawet w czasie trwania huraganu z porywami wiatru sięgającymi prędkości 37 metrów/ sekundę. Wyposażono go w reaktor o mocy 60 megawatów. Jego głównym zadaniem będzie zapewnienie energii platformom i wyspom położonym na Zatoce Pohaj, akwenie będącym częścią Morza Żółtego.

Chiny od 2016 roku rozwijają projekt budowy niewielkich, mobilnych elektrowni atomowych.

Ważący 30 tysięcy ton ACPR50S ma zostać ukończony w przyszłym roku. Będzie pierwszym z całej floty ok. 20 jednostek o podobnej konstrukcji, które mają operować na morzach przy wschodnim wybrzeżu Chin. Niektóre z kolejnych mają być nawet dwa razy większe od premierowej.

Przypuszcza się, że pływające elektrownie mogą służyć Pekinowi w ekspansji na niewielkie wysepki Morza Południowochińskiego.

Obecnie w Chinach działa już 50 stacjonarnych reaktorów atomowych. Władze planują do 2035 roku zbudować kolejne 150.

www.scmp.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA