fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaChiny wydobywają rekordowe ilości węgla. A będą jeszcze więcej

Chiny wydobywają rekordowe ilości węgla. A będą jeszcze więcej

Poprzedni rok był rekordowy pod względem ilości węgla wydobytego w kopalniach Państwa Środka.

Łącznie w całym 2022 roku wyprodukowano w Chinach 4,496 mld ton węgla. Oznacza to wzrost o 9 proc. względem roku wcześniejszego.

Wynik ten został osiągnięty mimo problemów w listopadzie i grudniu spowodowanych nawrotem fali zachorowań na COVID-19. Z powodu braków kadrowych wśród górników, spowolniona została praca w wielu kopalniach leżących w takich regionach jak Shanxi i Mongolia Wewnętrzna.

Jednocześnie w poprzednim roku o 20 proc. wzrosła ilość węgla sprowadzanego do Chin z Rosji.

W obecnym roku produkcja ma dalej rosnąć. Aktualne szacunki mówią, że tegoroczne wydobycie węgla przekroczy wartość 5 mld ton.

Pekin zamierza równolegle rozwijać ekologiczne źródła energii. Zgodnie z aktualnymi deklaracjami rządu produkcja dwutlenku węgla w kraju będzie cały czas rosła do 2030 roku. Natomiast później ma nastąpić zwrot i 30 lat później Chiny osiągną stan neutralności klimatycznej.

– Nie chcemy być jak Europa i zmieniać się kosztem bezpieczeństwa energetycznego. Teraz deklarują, że robią krok w tył, aby później zrobić dwa kroki do przodu – powiedział kilka miesięcy temu profesor Li Zheng, specjalista ds. zmian klimatycznych i energii na Uniwersytecie Tsinghua.

oilprice.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA