fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaChiny wydobywają rekordowe ilości węgla. A będą jeszcze więcej

Chiny wydobywają rekordowe ilości węgla. A będą jeszcze więcej

Poprzedni rok był rekordowy pod względem ilości węgla wydobytego w kopalniach Państwa Środka.

Łącznie w całym 2022 roku wyprodukowano w Chinach 4,496 mld ton węgla. Oznacza to wzrost o 9 proc. względem roku wcześniejszego.

Wynik ten został osiągnięty mimo problemów w listopadzie i grudniu spowodowanych nawrotem fali zachorowań na COVID-19. Z powodu braków kadrowych wśród górników, spowolniona została praca w wielu kopalniach leżących w takich regionach jak Shanxi i Mongolia Wewnętrzna.

Jednocześnie w poprzednim roku o 20 proc. wzrosła ilość węgla sprowadzanego do Chin z Rosji.

W obecnym roku produkcja ma dalej rosnąć. Aktualne szacunki mówią, że tegoroczne wydobycie węgla przekroczy wartość 5 mld ton.

Pekin zamierza równolegle rozwijać ekologiczne źródła energii. Zgodnie z aktualnymi deklaracjami rządu produkcja dwutlenku węgla w kraju będzie cały czas rosła do 2030 roku. Natomiast później ma nastąpić zwrot i 30 lat później Chiny osiągną stan neutralności klimatycznej.

– Nie chcemy być jak Europa i zmieniać się kosztem bezpieczeństwa energetycznego. Teraz deklarują, że robią krok w tył, aby później zrobić dwa kroki do przodu – powiedział kilka miesięcy temu profesor Li Zheng, specjalista ds. zmian klimatycznych i energii na Uniwersytecie Tsinghua.

oilprice.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA