Poprzedni rok był rekordowy pod względem ilości węgla wydobytego w kopalniach Państwa Środka.

Łącznie w całym 2022 roku wyprodukowano w Chinach 4,496 mld ton węgla. Oznacza to wzrost o 9 proc. względem roku wcześniejszego.

Wynik ten został osiągnięty mimo problemów w listopadzie i grudniu spowodowanych nawrotem fali zachorowań na COVID-19. Z powodu braków kadrowych wśród górników, spowolniona została praca w wielu kopalniach leżących w takich regionach jak Shanxi i Mongolia Wewnętrzna.

Jednocześnie w poprzednim roku o 20 proc. wzrosła ilość węgla sprowadzanego do Chin z Rosji.

W obecnym roku produkcja ma dalej rosnąć. Aktualne szacunki mówią, że tegoroczne wydobycie węgla przekroczy wartość 5 mld ton.

Pekin zamierza równolegle rozwijać ekologiczne źródła energii. Zgodnie z aktualnymi deklaracjami rządu produkcja dwutlenku węgla w kraju będzie cały czas rosła do 2030 roku. Natomiast później ma nastąpić zwrot i 30 lat później Chiny osiągną stan neutralności klimatycznej.

– Nie chcemy być jak Europa i zmieniać się kosztem bezpieczeństwa energetycznego. Teraz deklarują, że robią krok w tył, aby później zrobić dwa kroki do przodu – powiedział kilka miesięcy temu profesor Li Zheng, specjalista ds. zmian klimatycznych i energii na Uniwersytecie Tsinghua.

oilprice.com

Poprzedni artykułKrajowy System e-Faktur to korzyści dla przedsiębiorców?
Następny artykułPrzedsiębiorca w kryzysie – zaproszenie do udziału w wyjątkowej konferencji