fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatChiny wyprzedają amerykańskie obligacje, ich wartość znacząco spada

Chiny wyprzedają amerykańskie obligacje, ich wartość znacząco spada

Chiny sprzedały w sierpniu amerykańskie obligacje warte kilkanaście miliardów dolarów. Miesiąc wcześniej, a także w styczniu, w marcu i w maju, wyprzedaż objęła pakiet o wartości ponad 10 mld dolarów – wynika z danych amerykańskiego Departamentu Skarbu. Od końca 2021 r. wartość obligacji USA będących w chińskich rękach spadła o około 250 mld dolarów.

Jak podkreśla portal Business Insider o danych tych jest dość głośno na rynkach, ponieważ pasują one do teorii spiskowej mówiącej o tym, że Chiny celowo chcą pogłębiać spadek notowań obligacji USA, aby ich rentowność wzrosła jak najwyżej, co oznaczałoby więcej kłopotów zarówno dla gospodarki amerykańskiej, jak i dla globalnych rynków finansowych. Ta rentowność jest obecnie najwyższa od 2007 roku i w przypadku obligacji dziesięcioletnich sięga już prawie 5 proc.

Wciąż spadające ceny obligacji oznaczają, że przynoszą straty tym, którzy mają je w portfelach inwestycyjnych, co generalnie może podkopywać zaufanie rynków do USA. Ten rok prawdopodobnie będzie trzecim z rzędu ze stratami z inwestycji w dług USA i zdarzy się tak pierwszy raz w ciągu ostatnich stu lat.

Z drugiej strony część analityków uważa, że Chiny pozbywają się amerykańskich obligacji nie po to, aby zdestabilizować USA, tylko po to, aby zgromadzić dolary potrzebne do ewentualnych interwencji walutowych w obronie juana.

Do tego istnieje wiele innych mniej spiskowych powodów, dla których obligacje USA mogą tracić na wartości. To chociażby coraz większy deficyt budżetowy w Stanach, który powoduje, że trzeba ciągle emitować więcej kolejnych obligacji. To także ostatnie kłopoty polityczne, chociażby z uchwalaniem budżetu, podnoszeniem limitu długu czy nawet obsadą stanowisk z Izbie Reprezentantów.

www.BusinessInsider.com.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA