fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatChiny wypychają Rosję z Azji Centralnej. Xi spotkał się z przywódcami regionu

Chiny wypychają Rosję z Azji Centralnej. Xi spotkał się z przywódcami regionu

Pekin powiększa swoje wpływy w Azji Środkowej powoli wypychając z niej Moskwę. Chiny obiecują krajom regionu miliardy dolarów inwestycji i rozwój współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

Na pierwszym szczycie Chiny-Azja Centralna, w historycznej stolicy Chin Xi’an, gdzie rozpoczynał się Jedwabny Szlak, Xi Jinping spotkał się z przywódcami Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Turkmenistanu. To pierwsze od 31 lat tej rangi spotkanie Chin z pięcioma przywódcami Azji Środkowej. Ustalenia dotyczyły współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej i obronnej.

Chiny, Uzbekistan i Kirgistan porozumiały się w sprawie budowy linii kolejowej, która pozwoli dostarczać towary do Europy z pominięciem objętej sankcjami Rosji. Tzw. kolejowy Jedwabny Szlak ma spełnić ambicje Uzbekistanu przekształcenia kraju w państwo tranzytowe dla ładunków kolejowych zmierzających na Stary Kontynent. Premier Kirgistanu nazwał z kolei budowę „największym projektem w całej historii kirgiskiej niepodległości”.

Trasa będzie liczyć prawie 500 kilometrów i ma skracać drogę do Europy o 7-8 dni. Rozpocznie się na przełęczy Torugart w Kirgistanie i pobiegnie na północ do Dżalalabadu, gdzie połączy się z siecią kolejową Uzbekistanu. Stamtąd ma zostać przedłużona do Turcji, kończąc się w unijnym systemie kolejowym.

Współpraca gospodarcza i obronna

Xi przedstawił na szczycie plan rozwoju Azji Środkowej – od budowy infrastruktury po ożywienie handlu – stawiający Chiny w pozycji lidera regionu.
– Chiny są gotowe skoordynować strategie rozwojowe z Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Turkmenistanem i Uzbekistanem oraz promować modernizację wszystkich – powiedział Xi Jinping. Zaoferował krajom regionu 3,5 mld dolarów wsparcia finansowego.

Kraje Azji Centralnej z kolei wyraziły poparcie dla chińskiego zaangażowania w regionie, w tym w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku.

Ustalenia ze szczytu nie kończą się jednak tylko na współpracy handlowej. Przywódcy przyjęli „Deklarację Wzajemnego Poparcia”. Jak podaje agencja Xinhua chiński przywódca zapowiedział też gotowość Pekinu do „wzmocnienia obrony” republik Azji Środkowej i zwiększenia ich zdolności bezpieczeństwa w celu „zagwarantowania pokoju w regionie” i „integralności terytorialnej regionu”.

Interia.pl, Xinhua, Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

Facebook ukarany przez Unię za przesyłanie danych do USA

Firma Meta, właściciel Facebooka, została ukarana przez Europejską Radę Ochrony Danych rekordową grzywną 1,2 mld euro za przesyłanie do USA danych użytkowników FB z Europy.
2 MIN CZYTANIA

Chiny największym eksporterem samochodów na świecie

Chiny twierdzą, że stały się – wyprzedziwszy Japonię – największym na świecie eksporterem samochodów. Według oficjalnych danych w I kwartale br. wyeksportowały 1,07 mln pojazdów, co oznacza wzrost o 58 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 r. W tym samym czasie japoński eksport pojazdów wyniósł 954 185, po wzroście o 6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.
2 MIN CZYTANIA