fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatChiny wypychają Rosję z Azji Centralnej. Xi spotkał się z przywódcami regionu

Chiny wypychają Rosję z Azji Centralnej. Xi spotkał się z przywódcami regionu

Pekin powiększa swoje wpływy w Azji Środkowej powoli wypychając z niej Moskwę. Chiny obiecują krajom regionu miliardy dolarów inwestycji i rozwój współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

Na pierwszym szczycie Chiny-Azja Centralna, w historycznej stolicy Chin Xi’an, gdzie rozpoczynał się Jedwabny Szlak, Xi Jinping spotkał się z przywódcami Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Turkmenistanu. To pierwsze od 31 lat tej rangi spotkanie Chin z pięcioma przywódcami Azji Środkowej. Ustalenia dotyczyły współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej i obronnej.

Chiny, Uzbekistan i Kirgistan porozumiały się w sprawie budowy linii kolejowej, która pozwoli dostarczać towary do Europy z pominięciem objętej sankcjami Rosji. Tzw. kolejowy Jedwabny Szlak ma spełnić ambicje Uzbekistanu przekształcenia kraju w państwo tranzytowe dla ładunków kolejowych zmierzających na Stary Kontynent. Premier Kirgistanu nazwał z kolei budowę „największym projektem w całej historii kirgiskiej niepodległości”.

Trasa będzie liczyć prawie 500 kilometrów i ma skracać drogę do Europy o 7-8 dni. Rozpocznie się na przełęczy Torugart w Kirgistanie i pobiegnie na północ do Dżalalabadu, gdzie połączy się z siecią kolejową Uzbekistanu. Stamtąd ma zostać przedłużona do Turcji, kończąc się w unijnym systemie kolejowym.

Współpraca gospodarcza i obronna

Xi przedstawił na szczycie plan rozwoju Azji Środkowej – od budowy infrastruktury po ożywienie handlu – stawiający Chiny w pozycji lidera regionu.
– Chiny są gotowe skoordynować strategie rozwojowe z Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Turkmenistanem i Uzbekistanem oraz promować modernizację wszystkich – powiedział Xi Jinping. Zaoferował krajom regionu 3,5 mld dolarów wsparcia finansowego.

Kraje Azji Centralnej z kolei wyraziły poparcie dla chińskiego zaangażowania w regionie, w tym w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku.

Ustalenia ze szczytu nie kończą się jednak tylko na współpracy handlowej. Przywódcy przyjęli „Deklarację Wzajemnego Poparcia”. Jak podaje agencja Xinhua chiński przywódca zapowiedział też gotowość Pekinu do „wzmocnienia obrony” republik Azji Środkowej i zwiększenia ich zdolności bezpieczeństwa w celu „zagwarantowania pokoju w regionie” i „integralności terytorialnej regionu”.

Interia.pl, Xinhua, Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA