fbpx
sobota, 24 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatChiny zabraniają używania… zagranicznych komputerów!

Chiny zabraniają używania… zagranicznych komputerów!

Władze Państwa Środka oznajmiły, że z administracji centralnej i państwowych przedsiębiorstw mają zostać usunięte wszystkie komputery zagranicznej produkcji.

Wytyczne Pekinu mogą dotyczyć nawet 50 milionów urządzeń. Wymiana na rodzimy sprzęt ma nastąpić w najbliższych dwóch latach, a następnie rozszerzona też na samorządy.

Podanie tej informacji natychmiast wpłynęło na wartość giełdową takich amerykańskich firm jak Dell i HP, których cena akcji spadła o ok. 2,5 procent. To ich komputery są najpopularniejszymi urządzeniami używanymi w urzędach Państwa Środka, które zostaną dotknięte nowymi wytycznymi.

Jednocześnie wzrosty zanotowały chińskie firmy technologiczne, zajmujące się produkcją komputerów, jak np. Lenovo, którego sprzęt na pewno w większości zastąpi ten przeznaczony do usunięcia.

Cała inicjatywa wpisuje się w proces odchodzenia przez Pekin od zachodnich urządzeń i oprogramowania. Jest to również reakcja na rezygnację z usług chińskich firm (np. z Huawei) przez inne państwa.

Docelowo dostęp do nabycia przez państwowe instytucje zachodniego sprzętu ma być możliwy tylko w uzasadnionych przypadkach, po wcześniejszym uzyskaniu specjalnego pozwolenia.

Bloomberg

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już na wojnę tyle, ile Polska wyda w tym roku na… wszystko!

Rosja wydała już na działania zbrojne na Ukrainie ponad 200 miliardów dolarów, a koszty poniesione przez całą gospodarkę tego kraju będą wielokrotnie wyższe.
< 1 MIN CZYTANIA