fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaChiny zacieśniają relacje z krajami Zatoki Perskiej

Chiny zacieśniają relacje z krajami Zatoki Perskiej

Szefowie dyplomacji Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Omanu i Bahrajnu wraz z szefem Rady Współpracy Państw Zatoki (GCC) przebywają z pięciodniową wizytą w Chinach. Wizyta ma służyć umocnieniu więzi energetycznych z Pekinem, który jest kluczowym odbiorcą ich surowców energetycznych oraz dyskusji nad stworzeniem strefy wolnego handlu między Chinami a krajami GCC.

Wizyta jest kolejnym krokiem tegorocznej aktywności dyplomatycznej chińskiego ministra spraw zagranicznych Wang Yi, obejmującej podróż po Afryce oraz wizyty na Malediwach i Sri Lance. W ostatnich latach Chiny dążą do wzmocnienia swoich więzi z państwami Zatoki Perskiej. Prezydent Xi Jinping w 2014 r. zapowiedział działania mające na celu dwukrotne zwiększenie poziomu handlu z regionem do 2023 r.

Państwowa gazeta chińska „Global Times” wskazuje, że wizyta może być również przełomem w rozmowach na temat umowy o wolnym handlu między Chinami a GCC. Projekt umowa został przedstawiony po raz pierwszy w 2004 roku.

Wizyta odbywa się w czasie zamieszania w sąsiednim Kazachstanie, które wzbudziło obawy o bezpieczeństwo energetyczne Chin. Pekin od dawna dużo inwestuje w bogaty w ropę i gaz kazachski przemysł energetyczny. Chiny pochwaliły działania kazachskiego rządu i zapowiedziały, że są gotowe „udzielić mu wsparcia”, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Pod koniec tygodnia w Chinach będzie przebywał także minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amirabdollahian – zapowiedział rzecznik irańskiego MSZ Saeed Khatibzadeh. Dodał, że Iran nie jest zadowolony z tempa negocjacji na temat ożywienia porozumienia nuklearnego Teheranu z 2015 roku ze światowymi mocarstwami. Chiny są stroną rozmów i krytykiem związanych z nimi sankcji USA wobec Iranu.

Chiny i Stany Zjednoczone coraz częściej walczą o wpływy na Bliskim Wschodzie, gdzie chińskie firmy znalazły rynki zbytu dla towarów i usług, od budowy autostrad po drony wojskowe. Gospodarka Chin jest w dużym stopniu uzależniona od ropy naftowej i gazu z Bliskiego Wschodu. Pekin utrzymuje również strategiczne stosunki z Iranem, mimo jego ambicji nuklearnych i sporów z innymi krajami Zatoki Perskiej.

Aljazeera.pl, Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA