fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaChiny zacieśniają relacje z krajami Zatoki Perskiej

Chiny zacieśniają relacje z krajami Zatoki Perskiej

Szefowie dyplomacji Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Omanu i Bahrajnu wraz z szefem Rady Współpracy Państw Zatoki (GCC) przebywają z pięciodniową wizytą w Chinach. Wizyta ma służyć umocnieniu więzi energetycznych z Pekinem, który jest kluczowym odbiorcą ich surowców energetycznych oraz dyskusji nad stworzeniem strefy wolnego handlu między Chinami a krajami GCC.

Wizyta jest kolejnym krokiem tegorocznej aktywności dyplomatycznej chińskiego ministra spraw zagranicznych Wang Yi, obejmującej podróż po Afryce oraz wizyty na Malediwach i Sri Lance. W ostatnich latach Chiny dążą do wzmocnienia swoich więzi z państwami Zatoki Perskiej. Prezydent Xi Jinping w 2014 r. zapowiedział działania mające na celu dwukrotne zwiększenie poziomu handlu z regionem do 2023 r.

Państwowa gazeta chińska „Global Times” wskazuje, że wizyta może być również przełomem w rozmowach na temat umowy o wolnym handlu między Chinami a GCC. Projekt umowa został przedstawiony po raz pierwszy w 2004 roku.

Wizyta odbywa się w czasie zamieszania w sąsiednim Kazachstanie, które wzbudziło obawy o bezpieczeństwo energetyczne Chin. Pekin od dawna dużo inwestuje w bogaty w ropę i gaz kazachski przemysł energetyczny. Chiny pochwaliły działania kazachskiego rządu i zapowiedziały, że są gotowe „udzielić mu wsparcia”, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Pod koniec tygodnia w Chinach będzie przebywał także minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amirabdollahian – zapowiedział rzecznik irańskiego MSZ Saeed Khatibzadeh. Dodał, że Iran nie jest zadowolony z tempa negocjacji na temat ożywienia porozumienia nuklearnego Teheranu z 2015 roku ze światowymi mocarstwami. Chiny są stroną rozmów i krytykiem związanych z nimi sankcji USA wobec Iranu.

Chiny i Stany Zjednoczone coraz częściej walczą o wpływy na Bliskim Wschodzie, gdzie chińskie firmy znalazły rynki zbytu dla towarów i usług, od budowy autostrad po drony wojskowe. Gospodarka Chin jest w dużym stopniu uzależniona od ropy naftowej i gazu z Bliskiego Wschodu. Pekin utrzymuje również strategiczne stosunki z Iranem, mimo jego ambicji nuklearnych i sporów z innymi krajami Zatoki Perskiej.

Aljazeera.pl, Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA