fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatChiny zamierzają zdystansować się od Rosji?

Chiny zamierzają zdystansować się od Rosji?

Chiny zamierzają poprawić stosunki z Zachodem i zdystansować się od Rosji – informuje brytyjski dziennik "Financial Times" powołując się na źródła w Pekinie.

Głównym celem Chin, z dyplomatycznego punktu widzenia, jest poprawa relacji z państwami zachodnimi. W szczególności planowane jest przywrócenie stosunków z Europą. Pisze o tym „Financial Times” powołując się na chińskich urzędników i własne źródła w kierownictwie ChRL.

Według gazety chińscy urzędnicy od 24 lutego wielokrotnie dawali do zrozumienia, że prezydent Rosji Władimir Putin nie poinformował Pekinu o planach rozpoczęcia „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie – jak rosyjskie władze określają inwazję.

Jeden z urzędników powiedział „FT”, że podczas spotkania Putina z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem 4 lutego 2022 r. strona chińska zezwoliła na podjęcie „wszelkich możliwych działań” w przypadku zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji. Jednak Chiny uznały wtedy, że chodzi o możliwość jakiejś ograniczonej interwencji wojskowej.

„Putin jest szalony” – powiedział „Financial Times” jeden z chińskich oficjeli. „Decyzja o inwazji została podjęta przez bardzo małą grupę ludzi. Chiny nie powinny podążać za Rosją” – ocenił.

Na razie, jak podkreślają źródła „FT”, Chiny dostrzegają możliwość, że Rosja nie będzie w stanie wygrać konfliktu z Ukrainą i wyjdzie z niego jako „mocarstwo osłabione gospodarczo i dyplomatycznie na arenie międzynarodowej”. Szereg urzędników przyznało, że na tle toczących się wydarzeń odczuwalna jest rosnąca nieufność wobec prezydenta Rosji.

Jak dotąd Pekin przekonuje europejskie rządy, że jest gotowy wykorzystać swoje bliskie stosunki z Moskwą do powstrzymania Władimira Putina przed użyciem broni jądrowej – pisze „FT”. Jednocześnie w ramach strategii odbudowy relacji z Europą Chiny zamierzają pozycjonować się jako „potencjalny rozjemca” i uczestnik procesu odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny.

Jako dowód zmiany wektora dyplomatycznego gazeta przytacza zwiększoną liczbę wizyt zachodnich przywódców w ChRL. Po listopadowych spotkaniach w Pekinie kanclerza Niemiec Olafa Scholza i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, spodziewane są wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona i premier Włoch Giorgii Meloni.

Financial Times, KR, Do Rzeczy

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA