fbpx
środa, 11 września, 2024
Strona głównaPodatkiChiny zapowiadają obniżki podatków na 400 miliardów dolarów dla małych firm

Chiny zapowiadają obniżki podatków na 400 miliardów dolarów dla małych firm

Chiński premier Li Keqiang (osoba nr 2 w Chinach, uważany za tamtejszego liberała) zapowiedział znaczne obniżki podatków dla małych przedsiębiorstw. Mają wesprzeć chiński wzrost gospodarczy w kontekście niepewności, które wywołała wojna na Ukrainie. Obniżki i zwroty podatków skierowane szczególnie dla małych firm, głównie dotkniętych pandemią, mają wynieść 400 miliardów dolarów.

Wzrost Chin w tym roku – według chińskich planów – ma wynieść 5,5 proc., wobec 8,1 w zeszłym, ale – jak mówił chiński premier – cel ten może nie być łatwy do osiągnięcia.

Li Keqiang wystąpił na corocznej, marcowej tzw.” podwójnej sesji” Ogólnochińskiego Zgromadzania Przedstawicieli Ludowych (tamtejszego parlamentu z 3 tysiącami członków, ale o symbolicznej władzy) i grupy doradczej Rady Państwa. Na sesji prezentowane są co roku najważniejsze plany gospodarcze władz Chin na najbliższy rok.

Li powiedział, że chińscy liderzy biznesu, z którymi rozmawiał, uważają obniżki podatków za „ najszybszy ze sposobów tworzenia miejsc pracy zamiast inwestycji rządowych lub rozdawania gospodarstwom domowym bonów w celu zwiększenia wydatków konsumentów”. „Musimy polegać na zorientowanych rynkowo ścieżkach i środkach rozwiązywania problemów związanych z zatrudnieniem” – powiedział Li.

Analitycy twierdzą, że rządząca partia komunistyczna prawdopodobnie będzie miała trudności z osiągnięciem oficjalnego celu 5,5% rocznego wzrostu gospodarczego – najniższego od lat 90. XX wieku. Powodem jest wzrost cen surowców w związku z wojną na Ukrainie, zmiany w łańcuchu dostaw, ograniczenia w związku z walką z koronawirusem (szczególnie ostre w Chinach) i działania związane z ograniczeniem zadłużenia, szczególnie w sektorze nieruchomości.

Chiny prowadzą także politykę zwiększania krajowej konsumpcji, która ma zmniejszyć zależność kraju od eksportu. Zwiększają także wydatki socjalne związane ze starzeniem się społeczeństwa i redystrybucję dochodów w ramach polityki „Common Prosperity”.

Chiny mają także kontynuować strategię „zero tolerancji” wobec walki Covid, ale te działania mają być „bardziej ukierunkowane, aby zapewnić normalne życie i produkcję gospodarczą”.

AP/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA