fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiChiny zapowiadają obniżki podatków na 400 miliardów dolarów dla małych firm

Chiny zapowiadają obniżki podatków na 400 miliardów dolarów dla małych firm

Chiński premier Li Keqiang (osoba nr 2 w Chinach, uważany za tamtejszego liberała) zapowiedział znaczne obniżki podatków dla małych przedsiębiorstw. Mają wesprzeć chiński wzrost gospodarczy w kontekście niepewności, które wywołała wojna na Ukrainie. Obniżki i zwroty podatków skierowane szczególnie dla małych firm, głównie dotkniętych pandemią, mają wynieść 400 miliardów dolarów.

Wzrost Chin w tym roku – według chińskich planów – ma wynieść 5,5 proc., wobec 8,1 w zeszłym, ale – jak mówił chiński premier – cel ten może nie być łatwy do osiągnięcia.

Li Keqiang wystąpił na corocznej, marcowej tzw.” podwójnej sesji” Ogólnochińskiego Zgromadzania Przedstawicieli Ludowych (tamtejszego parlamentu z 3 tysiącami członków, ale o symbolicznej władzy) i grupy doradczej Rady Państwa. Na sesji prezentowane są co roku najważniejsze plany gospodarcze władz Chin na najbliższy rok.

Li powiedział, że chińscy liderzy biznesu, z którymi rozmawiał, uważają obniżki podatków za „ najszybszy ze sposobów tworzenia miejsc pracy zamiast inwestycji rządowych lub rozdawania gospodarstwom domowym bonów w celu zwiększenia wydatków konsumentów”. „Musimy polegać na zorientowanych rynkowo ścieżkach i środkach rozwiązywania problemów związanych z zatrudnieniem” – powiedział Li.

Analitycy twierdzą, że rządząca partia komunistyczna prawdopodobnie będzie miała trudności z osiągnięciem oficjalnego celu 5,5% rocznego wzrostu gospodarczego – najniższego od lat 90. XX wieku. Powodem jest wzrost cen surowców w związku z wojną na Ukrainie, zmiany w łańcuchu dostaw, ograniczenia w związku z walką z koronawirusem (szczególnie ostre w Chinach) i działania związane z ograniczeniem zadłużenia, szczególnie w sektorze nieruchomości.

Chiny prowadzą także politykę zwiększania krajowej konsumpcji, która ma zmniejszyć zależność kraju od eksportu. Zwiększają także wydatki socjalne związane ze starzeniem się społeczeństwa i redystrybucję dochodów w ramach polityki „Common Prosperity”.

Chiny mają także kontynuować strategię „zero tolerancji” wobec walki Covid, ale te działania mają być „bardziej ukierunkowane, aby zapewnić normalne życie i produkcję gospodarczą”.

AP/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

Kroplówka dla mikroprzedsiębiorców

Forsowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wakacje od ZUS dla mikroprzedsiebiorców mogą realnie pomóc najmniejszym firmom w kraju, a dodatkowo nie są nadmiernym obciążeniem dla budżetu. Wciąż jednak jest to tylko doraźna pomoc w czasach, które wymagają rozwiązań systemowych.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Prezydent Duda planuje odwiedzić Chiny

Prezydent Andrzej Duda planuje w czerwcu wizytę w Chinach – ustaliło Polskie Radio. Termin ten pojawia się w oficjalnych rozmowach Warszawy z Pekinem. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski spotkał się w Monachium ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi.
2 MIN CZYTANIA