Chiński premier Li Keqiang (osoba nr 2 w Chinach, uważany za tamtejszego liberała) zapowiedział znaczne obniżki podatków dla małych przedsiębiorstw. Mają wesprzeć chiński wzrost gospodarczy w kontekście niepewności, które wywołała wojna na Ukrainie. Obniżki i zwroty podatków skierowane szczególnie dla małych firm, głównie dotkniętych pandemią, mają wynieść 400 miliardów dolarów.

Wzrost Chin w tym roku – według chińskich planów – ma wynieść 5,5 proc., wobec 8,1 w zeszłym, ale – jak mówił chiński premier – cel ten może nie być łatwy do osiągnięcia.

Li Keqiang wystąpił na corocznej, marcowej tzw.” podwójnej sesji” Ogólnochińskiego Zgromadzania Przedstawicieli Ludowych (tamtejszego parlamentu z 3 tysiącami członków, ale o symbolicznej władzy) i grupy doradczej Rady Państwa. Na sesji prezentowane są co roku najważniejsze plany gospodarcze władz Chin na najbliższy rok.

Li powiedział, że chińscy liderzy biznesu, z którymi rozmawiał, uważają obniżki podatków za „ najszybszy ze sposobów tworzenia miejsc pracy zamiast inwestycji rządowych lub rozdawania gospodarstwom domowym bonów w celu zwiększenia wydatków konsumentów”. „Musimy polegać na zorientowanych rynkowo ścieżkach i środkach rozwiązywania problemów związanych z zatrudnieniem” – powiedział Li.

Analitycy twierdzą, że rządząca partia komunistyczna prawdopodobnie będzie miała trudności z osiągnięciem oficjalnego celu 5,5% rocznego wzrostu gospodarczego – najniższego od lat 90. XX wieku. Powodem jest wzrost cen surowców w związku z wojną na Ukrainie, zmiany w łańcuchu dostaw, ograniczenia w związku z walką z koronawirusem (szczególnie ostre w Chinach) i działania związane z ograniczeniem zadłużenia, szczególnie w sektorze nieruchomości.

Chiny prowadzą także politykę zwiększania krajowej konsumpcji, która ma zmniejszyć zależność kraju od eksportu. Zwiększają także wydatki socjalne związane ze starzeniem się społeczeństwa i redystrybucję dochodów w ramach polityki „Common Prosperity”.

Chiny mają także kontynuować strategię „zero tolerancji” wobec walki Covid, ale te działania mają być „bardziej ukierunkowane, aby zapewnić normalne życie i produkcję gospodarczą”.

AP/KR

Poprzedni artykułBędą nowe przepisy przeciw zatorom płatniczym
Następny artykułPierwszy duży gracz w Polsce rezygnuje z rosyjskiego gazu