Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, Chiny do połowy przyszłego roku będą w posiadaniu połowy globalnych zapasów zboża.

W najbliższych miesiącach w Państwie Środka będzie magazynowane 69 proc. dostępnej na świecie kukurydzy, 60 proc. ryżu, 51 proc. pszenicy i 30 proc. soi.

Oznacza to, że w kraju, którego populacja to 20 proc. wszystkich ludzi na Ziemi, zostanie zgromadzona ponad połowa światowych zapasów zboża.

Tylko w porcie Dalian znajduje się należąca do państwowej spółki China COFCO Group jedna z największych na świecie baz magazynowych, zbudowana z 310 potężnych silosów.
Chińskie zapasy wzrosły o 20 proc. w ostatniej dekadzie. Ich skup znacznie przyczynił się do zwiększenia cen żywności na całym świecie. Tylko w 2020 roku Państwo Środka wydało 98 miliardów dolarów na import pożywienia i napojów.

Pekin przyznaje, że zasoby pszenicy są tak duże iż mogą wypełnić 18 miesięcy krajowego zapotrzebowania na to zboże. Jednocześnie władze zapowiadają stworzenie strategicznego systemu przechowywania żywności.

oodaloop.com

Poprzedni artykułDobre wieści dla kierowców
Następny artykułDrogi gaz szkodzi produkcji nawozów