Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, Chiny do połowy przyszłego roku będą w posiadaniu połowy globalnych zapasów zboża.

W najbliższych miesiącach w Państwie Środka będzie magazynowane 69 proc. dostępnej na świecie kukurydzy, 60 proc. ryżu, 51 proc. pszenicy i 30 proc. soi.

Oznacza to, że w kraju, którego populacja to 20 proc. wszystkich ludzi na Ziemi, zostanie zgromadzona ponad połowa światowych zapasów zboża.

Tylko w porcie Dalian znajduje się należąca do państwowej spółki China COFCO Group jedna z największych na świecie baz magazynowych, zbudowana z 310 potężnych silosów.
Chińskie zapasy wzrosły o 20 proc. w ostatniej dekadzie. Ich skup znacznie przyczynił się do zwiększenia cen żywności na całym świecie. Tylko w 2020 roku Państwo Środka wydało 98 miliardów dolarów na import pożywienia i napojów.

Pekin przyznaje, że zasoby pszenicy są tak duże iż mogą wypełnić 18 miesięcy krajowego zapotrzebowania na to zboże. Jednocześnie władze zapowiadają stworzenie strategicznego systemu przechowywania żywności.

oodaloop.com