fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatChiny zlikwidowały monopole muzycznych praw autorskich

Chiny zlikwidowały monopole muzycznych praw autorskich

Władze Państwa Środka zakazały podpisywania przez cyfrowe platformy umów na wyłączność korzystania z praw autorskich do utworów muzycznych.

Decyzję w tej sprawie podjęła Chińska Narodowa Administracja Praw Autorskich (NCAC).

Już w poprzednim roku chiński gigant Tencent Holdings rozwiązał wszystkie posiadane wyłączne umowy dotyczące muzyki, po otrzymaniu wytycznych w tej kwestii od rządu.

Firma ta posiadała w swojej bibliotece 80 procent ekskluzywnych zasobów. Skutecznie tym ograniczała możliwość powstania nowych podmiotów na rynku platform oferujących muzykę w formie streamingu.

Oprócz Tencentu, swoje platformy oferujące utwory muzyczne w formie streamingu posiadają też inni chińscy giganci technologiczni. Chodzi tu głównie o dostawcę usług telekomunikacyjnych China Mobile, producenta elektroniki Xiaomi czy świadczące usługi internetowe przedsiębiorstwo NetEase. W Państwie Środka jest jednak zablokowana możliwość korzystania z popularnych na całym świecie serwisów streamingowych, jak np. Spotify.

Reuters, scmp.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA