fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaEnergetykaChiny zwiększają import ropy z Arabii Saudyjskiej

Chiny zwiększają import ropy z Arabii Saudyjskiej

Według obliczeń Reutersa, opartych na oficjalnych chińskich danych celnych, import chińskiej ropy naftowej od czołowego dostawcy Arabii Saudyjskiej wzrósł w kwietniu o 38 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem, osiągając najwyższy miesięczny wolumen od maja 2020 roku. W najbliższych miesiącach planowana jest wizyta prezydenta Xi Jinpinga w Arabii Saudyjskiej. Nieoficjalnie mówi się, że rozmowy mają dotyczyć sposobu rozliczeń za zakup ropy.

Całkowity import ropy naftowej do Chin w zeszłym miesiącu wzrósł o prawie 7 proc. w skali roku. Chiny są największym importerem ropy na świecie, a dla Arabii Saudyjskiej największym rynkiem zbytu.

Dane pokazują także, że znacząco (o 84 proc. w ujęciu rocznym) wzrósł chiński import z Malezji, często wykorzystywanej w ostatnich dwóch latach jako punkt przeładunkowy dla ropy pochodzącej z Iranu i Wenezueli (dane pokazały zerowy import do Chin z tych krajów, które są objęte amerykańskimi sankcjami).

Import z Rosji, drugiego co do wielkości dostawcy do Chin, wzrósł w kwietniu jedynie o 4 proc. Dane pokazują także, że import do Chin rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) w kwietniu wzrósł o 80 proc., pomimo gwałtownego spadku całkowitego importu tego paliwa.

Bloomberg informuje, że w czasie, gdy coraz więcej krajów nie chce kupować ropy od Władimira Putina, Chiny zapowiadają uzupełnienie swoich strategicznych zapasów właśnie rosyjskim surowcem. W rozmowy mają być bezpośrednio zaangażowane rządy obu krajów, a nie tamtejsze firmy naftowe.

Choć światowe ceny ropy naftowej po inwazji Rosji na Ukrainę wzrosły, to rosyjski surowiec tanieje. W dużej mierze dlatego, że wiele krajów – w tym Unia Europejska – nie chce go kupować, by nie wspierać reżimu Putina. Nadpodaż jest na tyle duża, że wiele rosyjskich rafinerii wstrzymało produkcję.

Bloomber/Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA