fbpx
środa, 13 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatChiny zwiększają nadzór nad danymi i rynkiem finansowym

Chiny zwiększają nadzór nad danymi i rynkiem finansowym

Chiny planują utworzenie krajowego biura danych, które będzie odpowiedzialne za koordynację udostępniania i rozwoju krajowych zasobów danych. Chcą także wzmocnić i ujednolicić nadzór finansowy nad instytucjami i korporacjami.

Plan ten został przedstawiony chińskiemu parlamentowi (który formalnie jedynie zatwierdza plany partii) podczas dorocznej sesji. Głównym celem zmian jest ujednolicenie i wzmocnienie nadzoru władz nad strategicznymi obszarami.

Nowe reformy odzwierciedlają główne priorytety Chin:
– samodzielność naukową i technologiczną oraz innowacje w obliczu narastającej rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi, która grozi ograniczeniem możliwości rozwoju chińskiego przemysłu układów scalonych;
– kontrolowanie dużych korporacji i instytucji finansowych pod jednym organem regulacyjnym;
– wzmocnione zarządzania danymi.

Krajowe biuro danych ma się zajmować promowaniem działań na rzecz „inteligentnych miast” i wymiany zasobów informacyjnych między branżami, a także promocją rozwoju cyfrowego. Zostaną do niego przeniesione niektóre funkcje Biura Centralnej Komisji ds. Cyberprzestrzeni, które nadzoruje chiński internet.

Chiny – które uważają, że dane stały się strategicznym zasobem gospodarczym – w ostatnich latach wzmocniły nadzór nad ich gromadzeniem w kraju, motywując to obawami, że niekontrolowane wykorzystanie danych przez prywatne firmy może być wykorzystane przez zagraniczne podmioty i zagrozi chińskim interesom narodowym. Takie podejście zaowocowało wydaniem szeregu nowych przepisów, które wymagają od organizacji z dużą bazą użytkowników poddania się ocenom i uzyskania odpowiednich zgód podczas przetwarzania danych. Niektóre firmy borykają się z ograniczeniami związanymi z uzyskaniem pozwoleń na eksport danych użytkowników.

Chiny ujawniły też plany reorganizacji rządu centralnego, w tym powołania finansowego organu regulacyjnego oraz reorganizacji ministerstwa nauki i technologii. Reformy mają na celu dalszą konsolidację regulacji finansowych w ramach jednego organu rządowego zamiast w różnych instytucjach.

Zrestrukturyzowane ministerstwo nauki i technologii ma „skutecznie skierować więcej zasobów na realizację osiągnięć naukowych”, co ma przyspieszyć osiągnięcie samodzielności technologicznej.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA