Plan ten został przedstawiony chińskiemu parlamentowi (który formalnie jedynie zatwierdza plany partii) podczas dorocznej sesji. Głównym celem zmian jest ujednolicenie i wzmocnienie nadzoru władz nad strategicznymi obszarami.
Nowe reformy odzwierciedlają główne priorytety Chin:
– samodzielność naukową i technologiczną oraz innowacje w obliczu narastającej rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi, która grozi ograniczeniem możliwości rozwoju chińskiego przemysłu układów scalonych;
– kontrolowanie dużych korporacji i instytucji finansowych pod jednym organem regulacyjnym;
– wzmocnione zarządzania danymi.
Krajowe biuro danych ma się zajmować promowaniem działań na rzecz „inteligentnych miast” i wymiany zasobów informacyjnych między branżami, a także promocją rozwoju cyfrowego. Zostaną do niego przeniesione niektóre funkcje Biura Centralnej Komisji ds. Cyberprzestrzeni, które nadzoruje chiński internet.
Chiny – które uważają, że dane stały się strategicznym zasobem gospodarczym – w ostatnich latach wzmocniły nadzór nad ich gromadzeniem w kraju, motywując to obawami, że niekontrolowane wykorzystanie danych przez prywatne firmy może być wykorzystane przez zagraniczne podmioty i zagrozi chińskim interesom narodowym. Takie podejście zaowocowało wydaniem szeregu nowych przepisów, które wymagają od organizacji z dużą bazą użytkowników poddania się ocenom i uzyskania odpowiednich zgód podczas przetwarzania danych. Niektóre firmy borykają się z ograniczeniami związanymi z uzyskaniem pozwoleń na eksport danych użytkowników.
Chiny ujawniły też plany reorganizacji rządu centralnego, w tym powołania finansowego organu regulacyjnego oraz reorganizacji ministerstwa nauki i technologii. Reformy mają na celu dalszą konsolidację regulacji finansowych w ramach jednego organu rządowego zamiast w różnych instytucjach.
Zrestrukturyzowane ministerstwo nauki i technologii ma „skutecznie skierować więcej zasobów na realizację osiągnięć naukowych”, co ma przyspieszyć osiągnięcie samodzielności technologicznej.