fbpx
sobota, 14 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesChleb jeszcze nigdy nie był tak drogi

Chleb jeszcze nigdy nie był tak drogi

W ciągu ostatniego roku w Polsce i w całej Europie doszło do niespotykanego dotąd wzrostu cen chleba.

Najnowsze dane Eurostatu mówią, że w sierpniu 2022 r. ceny chleba w naszym kraju były wyższe o 30 proc. niż rok wcześniej. Dla porównania średni unijny wzrost ceny pieczywa wyniósł 18 proc. Oznacza to, że Polska plasuje się w czołówce krajów Unii, w których chleb podrożał najmocniej.

Eurostat tłumaczy, że głównym powodem gwałtownego wzrostu cen chleba jest rosyjska inwazja na Ukrainę, która zaburzyła światowe rynki zboża, tłuszczów roślinnych i nawozów sztucznych. Ponadto zarówno Rosja, jak i Ukraina należą do czołowych eksporterów zarówno nawozów, jak i pszenicy czy kukurydzy oraz olejów (szczególnie słonecznikowego).

Roczny wzrost cen chleba w Unii odnotowany w sierpniu, który wyniósł 18 proc., jest bardzo wysoki, a dowodem na to może być choćby fakt, że w sierpniu 2021 r. ceny chleba były zaledwie o 3 proc. wyższe niż w sierpniu 2020 r. Miesięczne wzrosty cen w ciągu ostatniego roku również są wysokie i oscylują od 3 do 10 proc. Chleb należy do produktów, które w Unii drożeją najmocniej.

W całej Wspólnocie ceny chleba najbardziej wzrosły na Węgrzech, gdzie było to 66 proc. rok do roku. Kolejne były Litwa ze wzrostem rzędu 33 proc. oraz Słowacja, gdzie – 32 proc. Polska zajęła szóste miejsce. W UE chleb najmniej podrożał we Francji, Niderlandach i Luksemburgu, gdzie wzrost cen pieczywa nie przekroczył 10 proc.

Według danych portalu DlaHandlu.pl dzisiaj średnia cena kilograma chleba w Polsce wynosi 4,80 zł.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA