Najnowsze dane Eurostatu mówią, że w sierpniu 2022 r. ceny chleba w naszym kraju były wyższe o 30 proc. niż rok wcześniej. Dla porównania średni unijny wzrost ceny pieczywa wyniósł 18 proc. Oznacza to, że Polska plasuje się w czołówce krajów Unii, w których chleb podrożał najmocniej.
Eurostat tłumaczy, że głównym powodem gwałtownego wzrostu cen chleba jest rosyjska inwazja na Ukrainę, która zaburzyła światowe rynki zboża, tłuszczów roślinnych i nawozów sztucznych. Ponadto zarówno Rosja, jak i Ukraina należą do czołowych eksporterów zarówno nawozów, jak i pszenicy czy kukurydzy oraz olejów (szczególnie słonecznikowego).
Roczny wzrost cen chleba w Unii odnotowany w sierpniu, który wyniósł 18 proc., jest bardzo wysoki, a dowodem na to może być choćby fakt, że w sierpniu 2021 r. ceny chleba były zaledwie o 3 proc. wyższe niż w sierpniu 2020 r. Miesięczne wzrosty cen w ciągu ostatniego roku również są wysokie i oscylują od 3 do 10 proc. Chleb należy do produktów, które w Unii drożeją najmocniej.
W całej Wspólnocie ceny chleba najbardziej wzrosły na Węgrzech, gdzie było to 66 proc. rok do roku. Kolejne były Litwa ze wzrostem rzędu 33 proc. oraz Słowacja, gdzie – 32 proc. Polska zajęła szóste miejsce. W UE chleb najmniej podrożał we Francji, Niderlandach i Luksemburgu, gdzie wzrost cen pieczywa nie przekroczył 10 proc.
Według danych portalu DlaHandlu.pl dzisiaj średnia cena kilograma chleba w Polsce wynosi 4,80 zł.