fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesChleb jeszcze nigdy nie był tak drogi

Chleb jeszcze nigdy nie był tak drogi

W ciągu ostatniego roku w Polsce i w całej Europie doszło do niespotykanego dotąd wzrostu cen chleba.

Najnowsze dane Eurostatu mówią, że w sierpniu 2022 r. ceny chleba w naszym kraju były wyższe o 30 proc. niż rok wcześniej. Dla porównania średni unijny wzrost ceny pieczywa wyniósł 18 proc. Oznacza to, że Polska plasuje się w czołówce krajów Unii, w których chleb podrożał najmocniej.

Eurostat tłumaczy, że głównym powodem gwałtownego wzrostu cen chleba jest rosyjska inwazja na Ukrainę, która zaburzyła światowe rynki zboża, tłuszczów roślinnych i nawozów sztucznych. Ponadto zarówno Rosja, jak i Ukraina należą do czołowych eksporterów zarówno nawozów, jak i pszenicy czy kukurydzy oraz olejów (szczególnie słonecznikowego).

Roczny wzrost cen chleba w Unii odnotowany w sierpniu, który wyniósł 18 proc., jest bardzo wysoki, a dowodem na to może być choćby fakt, że w sierpniu 2021 r. ceny chleba były zaledwie o 3 proc. wyższe niż w sierpniu 2020 r. Miesięczne wzrosty cen w ciągu ostatniego roku również są wysokie i oscylują od 3 do 10 proc. Chleb należy do produktów, które w Unii drożeją najmocniej.

W całej Wspólnocie ceny chleba najbardziej wzrosły na Węgrzech, gdzie było to 66 proc. rok do roku. Kolejne były Litwa ze wzrostem rzędu 33 proc. oraz Słowacja, gdzie – 32 proc. Polska zajęła szóste miejsce. W UE chleb najmniej podrożał we Francji, Niderlandach i Luksemburgu, gdzie wzrost cen pieczywa nie przekroczył 10 proc.

Według danych portalu DlaHandlu.pl dzisiaj średnia cena kilograma chleba w Polsce wynosi 4,80 zł.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA