Wynagrodzenia Amerykanów systematycznie rosną, ale nie aż tak szybko, by dogoniły inflację.

Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy opublikowało dane na temat wzrostu wartości wynagrodzeń. Zgodnie z nimi, w drugim kwartale obecnego roku pensje Amerykanów zwiększyły się o 1,4 proc., a przez cały poprzedni rok (liczony do końca czerwca) o 5,3 proc.

Oznacza to, że 12-miesięczny wzrost ich bezwzględnej wysokości był największy od 1983 roku. Dodatkowo bardzo niskie bezrobocie i cały czas powstające nowe miejsca pracy stawiają firmy pod presją ze strony pracowników, którzy mogą odejść do innego przedsiębiorstwa, jeżeli nie otrzymają podwyżek. Jednocześnie Amerykanie coraz mniej oszczędzają. Podczas gdy w maju 2021 roku odkładali średnio 12,4 proc. ze swoich dochodów, to w tym samym miesiącu obecnego roku było to już zaledwie 5,4 proc.

Jednak po uwzględnieniu inflacji realna średnia wartość siły nabywczej wynagrodzeń spadła o 3,5 proc. w ostatnim roku. I to też niemal rekordowy spadek w ciągu ostatnich 20 lat.

W ostatnim miesiącu inflacja przekroczyła już poziom 9 proc. Jest to najwyższy poziom od 40 lat. System Rezerwy Federalnej, chcąc przeciwdziałać temu zjawisku, już dwa razy w ostatnich miesiącach podnosił stopy procentowe.

CNN

Poprzedni artykułJakich kandydatów do pracy szuka Google? Nawet bez dyplomu i bez doświadczenia!
Następny artykułIzrael zakazuje używania gotówki