fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatDostają coraz większe wypłaty, a zarabiają coraz mniej

Dostają coraz większe wypłaty, a zarabiają coraz mniej

Wynagrodzenia Amerykanów systematycznie rosną, ale nie aż tak szybko, by dogoniły inflację.

Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy opublikowało dane na temat wzrostu wartości wynagrodzeń. Zgodnie z nimi, w drugim kwartale obecnego roku pensje Amerykanów zwiększyły się o 1,4 proc., a przez cały poprzedni rok (liczony do końca czerwca) o 5,3 proc.

Oznacza to, że 12-miesięczny wzrost ich bezwzględnej wysokości był największy od 1983 roku. Dodatkowo bardzo niskie bezrobocie i cały czas powstające nowe miejsca pracy stawiają firmy pod presją ze strony pracowników, którzy mogą odejść do innego przedsiębiorstwa, jeżeli nie otrzymają podwyżek. Jednocześnie Amerykanie coraz mniej oszczędzają. Podczas gdy w maju 2021 roku odkładali średnio 12,4 proc. ze swoich dochodów, to w tym samym miesiącu obecnego roku było to już zaledwie 5,4 proc.

Jednak po uwzględnieniu inflacji realna średnia wartość siły nabywczej wynagrodzeń spadła o 3,5 proc. w ostatnim roku. I to też niemal rekordowy spadek w ciągu ostatnich 20 lat.

W ostatnim miesiącu inflacja przekroczyła już poziom 9 proc. Jest to najwyższy poziom od 40 lat. System Rezerwy Federalnej, chcąc przeciwdziałać temu zjawisku, już dwa razy w ostatnich miesiącach podnosił stopy procentowe.

CNN

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA