fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseChorwacja wchodzi do strefy euro. Kiedy to się stanie?

Chorwacja wchodzi do strefy euro. Kiedy to się stanie?

Ministrowie finansów krajów strefy euro podjęli decyzję o akceptacji wniosku Chorwacji o dołączenie do niej.

Tym samym bałkański kraj stanie się 20 państwem należącym do strefy. Faktycznie wspólna waluta ma zostać wprowadzona, jako oficjalnie obowiązująca, na początku przyszłego roku.

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podkreślił, że przyjęcie Chorwacji do strefy euro stanowi potwierdzenie tezy, że euro jest atrakcyjną, odporną i odnoszącą sukcesy walutą, która symbolizuje siłę i jedność.

Zdravko Maric, szef chorwackiego resortu finansów stwierdził, że decyzja Brukseli to „historyczny dzień” dla jego kraju.

Boris Vujčić, prezes Chorwackiego Banku Narodowego przyznał, że jego naród już czeka na korzyści, które przyniesie wprowadzenie euro.

Komisja Europejska podkreśla jednak, że mimo akceptacji wniosku o przystąpienie do strefy, Chorwację czeka jeszcze wiele wyzwań. Chodzi tu m.in. o ograniczenie korupcji.

Nowa waluta zostanie wprowadzona zgodnie z przelicznikiem 1 euro = 7,53450 chorwackich kun. Rząd w Zagrzebiu do końca roku ma opracować szczegółowy plan praktycznych aspektów tej zmiany.

Inflacja w Chorwacji przekroczyła w ostatnich miesiącach poziom 10 procent, podczas gdy w strefie euro niecałe 9 procent. Dług publiczny kraju sięga poziomu 80 procent PKB.

Reuters, euractiv.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA