Ministrowie finansów krajów strefy euro podjęli decyzję o akceptacji wniosku Chorwacji o dołączenie do niej.

PublicDomainPictures/Pixabay

Tym samym bałkański kraj stanie się 20 państwem należącym do strefy. Faktycznie wspólna waluta ma zostać wprowadzona, jako oficjalnie obowiązująca, na początku przyszłego roku.

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podkreślił, że przyjęcie Chorwacji do strefy euro stanowi potwierdzenie tezy, że euro jest atrakcyjną, odporną i odnoszącą sukcesy walutą, która symbolizuje siłę i jedność.

Zdravko Maric, szef chorwackiego resortu finansów stwierdził, że decyzja Brukseli to „historyczny dzień” dla jego kraju.

Boris Vujčić, prezes Chorwackiego Banku Narodowego przyznał, że jego naród już czeka na korzyści, które przyniesie wprowadzenie euro.

Komisja Europejska podkreśla jednak, że mimo akceptacji wniosku o przystąpienie do strefy, Chorwację czeka jeszcze wiele wyzwań. Chodzi tu m.in. o ograniczenie korupcji.

Nowa waluta zostanie wprowadzona zgodnie z przelicznikiem 1 euro = 7,53450 chorwackich kun. Rząd w Zagrzebiu do końca roku ma opracować szczegółowy plan praktycznych aspektów tej zmiany.

Inflacja w Chorwacji przekroczyła w ostatnich miesiącach poziom 10 procent, podczas gdy w strefie euro niecałe 9 procent. Dług publiczny kraju sięga poziomu 80 procent PKB.

Reuters, euractiv.com

Poprzedni artykułInflacja sięgnie 26 procent? Niepokojące prognozy
Następny artykułBezpieczeństwo żywnościowe ważne jak nigdy