fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPrzyszłością zakupów będzie handel wielokanałowy. Co zatem czeka centra handlowe?

Przyszłością zakupów będzie handel wielokanałowy. Co zatem czeka centra handlowe?

Polska Rada Centrów Handlowych wspólnie z firmą badawczą GfK przygotowała raport, który ocenia obecny stan handlu w Polsce i próbuje odpowiedzieć na pytanie, co czeka go w przyszłości.

W raporcie zatytułowanym „Przyszłość centrów handlowych” wskazano, że centra handlowe już od trzech dekad kreują w Polsce nowoczesny handel, tworząc też przestrzeń dla rozrywki i gastronomii. Poza tym centra handlowe dały możliwość rozwoju wielu sieciom detalicznym oraz ich markom, czego brakowało im na istniejących kiedyś ulicach handlowych. Centra stały się też dla niektórych konsumentów miejscem spędzania wolnego czasu, a także są pozytywnie oceniane przez klientów ze względu na atrakcyjność cen, szerokość asortymentu, wygodę oraz doradztwo sprzedaży.

Analitycy PRCH oraz GfK zauważyli jednak, że dzisiaj handel w Polsce jest rozdrobniony, bo z ok. 350 tys. sklepów stacjonarnych tylko ok. 10 proc. znajduje się w centrach handlowych, a w naszym kraju operuje też ok. 49 tys. sklepów internetowych, których liczba w ciągu dwóch lat wzrosła aż o 50 proc.

– Przyszłością zakupów jest niewątpliwie handel wielokanałowy, gdzie każdy kanał ma swoją wartość, jest od siebie współzależny. Centra handlowe, które są bardzo dobrze zlokalizowane, mają szansę zyskać dzięki swojej dostępności, a co za tym idzie np. łatwości odbioru czy wymiany zakupionych przez internet produktów – powiedział cytowany w raporcie Grzegorz Grajkowski, dyrektor operacyjny Unibail-Rodamco-Westfield. – W obliczu zmian społecznych centra handlowe w jeszcze większym stopniu będą rozszerzać swoją ofertę, by dawać klientom jeszcze większy dostęp do rozrywki, gastronomii i kultury. Wiele obiektów może wpadać w pułapkę zbyt podobnej oferty. Bardzo istotne jest konsekwentne budowanie dopasowanego do potrzeb klientów tenant mix-u – dodał.

W raporcie podsumowano, że centra handlowe powinny dopasować się do zmian kulturowych i pokoleniowych, a także digitalizacji życia codziennego oraz postępu technologicznego. Oznacza to, że branża handlowa powinna wykorzystywać wszystkie kanały sprzedaży, żeby klienci mieli zaspokojone potrzeby kontaktu z handlowcem, jak też mieli dostęp do zakupów przez całą dobę, jak jest w przypadku e-handlu. Ponadto centra handlowe muszą popracować nad różnorodnością oferty, aby nie były wszystkie do siebie podobne.

Z pełnym raportem można zapoznać się na stronie internetowej PRCH.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja chce likwidacji zamrażarki sejmowej

Poseł Michał Wawer z Konfederacji ogłosił inicjatywę partii dotyczącą likwidacji tzw. zamrażarki sejmowej. W obliczu obietnic nowej większości rządzącej Konfederacja – jak sama twierdzi – podjęła działania mające na celu przywrócenie demokratycznego porządku w polskim parlamencie.
< 1 MIN CZYTANIA

ZUS ma coraz więcej dłużników

O prawie 4 proc. wzrosła liczba Polaków, którzy mają długi wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ich zaległości sięgają prawie 19 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz bardziej zadłużeni

W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków wzrosło o ponad 8 proc. i przekroczyło granicę 83 miliardów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA