fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaKrajCo czeka hotelarzy?

Co czeka hotelarzy?

Polski sektor hotelarski z pesymizmem patrzy w przyszłość.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego przeprowadziła ankietę, z której wynika, że grudzień 2022 r. był dla hotelarzy rozczarowujący. Co więcej, sektor ten z pesymizmem patrzy w przyszłość.

„Wyniki operacyjne hoteli z miesiąca na miesiąc są coraz gorsze. W grudniu wyraźnie więcej hoteli odnotowało frekwencję poniżej 30 proc. i jednocześnie mniej obiektów miało obłożenie powyżej połowy swoich możliwości, przy czym wyjątkiem był okres świąteczno-noworoczny” – poinformowała IGHP.

Dane dotyczące przyjętych rezerwacji na kolejne trzy miesiące również nie napawają optymizmem i wskazują na pogorszenie się prognoz w stosunku do ankiety sprzed miesiąca. Oznacza to, że styczeń będzie jeszcze słabszy niż grudzień, a kolejne miesiące będą również słabe. A to wszystko pomimo ferii zimowych, które 16 stycznia rozpoczęły się w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że niskie obłożenie i mała liczba rezerwacji to skutek spowolnienia gospodarczego oraz wysokiej inflacji, która sprawia, że Polacy oszczędzają na wyjazdach. Na skutek tego aż 55 proc. polskich hotelarzy ma pesymistyczne nastawienie co do przyszłości. To aż o 12 pkt proc. więcej niż trzy miesiące temu.

„Głównymi powodami pesymistycznych perspektyw są: obawy o dalszy wzrost kosztów działalności (62 proc. respondentów) oraz załamanie się popytu i spadek przychodów (42 proc.). W jednakowym stopniu (13 proc.) respondenci martwią się wojną na Ukrainie i jej konsekwencjami w turystyce, brakami w zatrudnieniu oraz wzrostem obciążeń podatkowych” – wskazano.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA