fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeCo czeka polski biznes kosmiczny?

Co czeka polski biznes kosmiczny?

Ostatnie lata to dynamiczny rozwój polskiego sektora kosmicznego, ale jego przyszłość zależy od finansowych decyzji rządu – pisze „Puls Biznesu”.

Dekadę temu Polska została członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej i przez ten czas w naszym kraju powstały 73 spółki z wyspecjalizowanymi kadrami i zaawansowanymi laboratoriami, z których 70 proc. przynosi zysk, a ich łączne przychody sięgają 400 mln zł. To dobre wyniki, biorąc pod uwagę, że polskie składki na Europejską Agencję Kosmiczną są niewielkie.

„Puls Biznesu” wskazuje, że już jesienią odbędzie się posiedzenie Rady Ministerialnej ESA, podczas którego państwa członkowskie zadeklarują wysokość składek na kolejną perspektywę finansowania, czyli lata 2023-2025.

„Pieniądze wpłacane do ESA w dużej części wracają do nas w postaci zamówień i kontraktów dla rodzimych spółek technologicznych” – napisała gazeta.

W artykule „Pulsu Biznesu” przypomniano, że już trzy lata temu zakończył się siedmioletni okres przejściowy i program Polish Industry Incentive Scheme, który gwarantował polskim firmom udział w zleceniach ESA. Oznacza to, że od 2019 r. polskie firmy muszą konkurować o zamówienia, więc duże znaczenie mają tutaj pieniądze z krajowej składki, które mogą pomóc w rywalizacji z konkurentami z Zachodu. Wstępne deklaracje polskiego rządu mówią, że wysokość składki Polski na programy opcjonalne wyniesie 39 mln euro.

Liderem polskiego sektora kosmicznego jest firma Creotech Instruments. Spółka specjalizuje się w produkcji mikrosatelitów, co jest swego rodzaju niszą.

Źródło: Puls Biznesu

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA