fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaBiznesCo czwarta firma w Polsce nie planuje budżetu

Co czwarta firma w Polsce nie planuje budżetu

Co czwarta firma w Polsce w ogóle nie ma zaplanowanego budżetu, a plany budżetowe na cały przyszły rok ma zaledwie 24 proc. przedsiębiorstw w naszym kraju.

Polskie firmy często nie planują budżetu, a najczęściej dotyczy to mniejszych przedsiębiorstw – wynika z badania IMAS International na zlecenie Kaczmarski Group, przeprowadzonego na grupie firm z sektora MŚP. Według autorów raportu wielu przedsiębiorców nad Wisłą zamiast planować woli improwizować.

Najwięcej firm, bo 28 proc., ma zaplanowany budżet na pół roku, podczas gdy cały rok rozplanowany ma tylko 24 proc. badanych. Żadnego planu budżetowego nie ma co czwarta firma.

Prognozowanie przychodów i kosztów determinuje bezpieczeństwo finansowe firmy. Bez takiego zestawienia trudno w ogóle podejmować kluczowe decyzje biznesowe. Jeszcze trudniej wyznaczać sobie cele i kierunki rozwoju

– powiedział prezes zarządu KRD BIG Adam Łącki.

Budżety długoterminowe tworzą najczęściej większe firmy budowlane i produkcyjne zorganizowane w spółki. W raporcie podkreślono, że im mniejsza firma z sektora MŚP, tym mniejsza potrzeba planowania, a wśród mikrofirm zatrudniających do dziewięciu pracowników długoterminowego planu budżetowego nie ma aż 45 proc. badanych podmiotów. Dla porównania – w firmach średnich tak spontanicznie działa 5 proc. ankietowanych. Szczególnie spontaniczne są natomiast firmy usługowe (24 proc.), które nie są uzależnione od komponentów czy surowców niezbędnych do produkcji, jak to jest w przypadku firm przemysłowych, wśród których spontaniczność dotyczy tylko 6 proc. przedsiębiorstw.

Jeśli chodzi o same zakupy firmowe, to 30 proc. mikroprzedsiębiorców nie ma żadnego długoterminowego planu w tym zakresie, a zakupy firmowe na cały rok ma zaplanowane co trzecia firma średnia i 31 proc. firm handlowych. Ekspert firmy faktoringowej NFG Emanuel Nowak wskazał, że w przypadku drobniejszych zakupów przedsiębiorcy często czekają na okazję, a wielu ma nadzieję, że w 2024 roku nastąpi spadek cen.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA