fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanseCo czwarty Polak nie spłaca pożyczek na czas

Co czwarty Polak nie spłaca pożyczek na czas

Niemal ćwierć miliona Polaków spóźnia się z obsługą zobowiązań wobec firm pożyczkowych.

Według danych firmy ERIF Biura Informacji Gospodarczej na koniec I półrocza 2022 br. w jej rejestrach było wpisanych prawie ćwierć miliona osób, które zalegały ponad 30 dni z płatnością rat z tytułu pożyczki zaciągniętej na dowolny cel w firmie pożyczkowej. Średnio zaległości wynosiły nieco ponad 6,6 tys. zł na osobę.

Większe problemy z terminową spłatą zobowiązań mają osoby starsze. Wśród osób powyżej 65. roku życia długi są o ponad 43 proc. wyższe od przeciętnej i sięgają niemal 9,5 tys. zł na osobę. Najlepiej sytuacja wygląda wśród najmłodszych osób (średnio 3,4 tys. zł zaległości). Osoby w wieku od 35 do 44 lat mają zaległości bliskie średniej.

Analitycy ERIF wskazali, że wśród najstarszych dłużników dominują kobiety i jest to spowodowane tym, że statystycznie panowie żyją krócej od pań. I tak, w kategorii 65+ aż 65 proc. dłużników to kobiety. Wśród młodszych kategorii wiekowych, sytuacja jest odwrotna i tam częściej dłużnikami są mężczyźni.

– Występuje drastyczna różnica wielkości populacji kobiet względem populacji mężczyzn, którzy samotnie prowadzą gospodarstwa domowe po zakończeniu aktywności zawodowej w naszym społeczeństwie – powiedziała prezes ERIF Biuro Informacji Gospodarczej Edyta Szymczak. – Stan zadłużenia w grupie najstarszych kobiet wskazuje na istotny problem z regulowaniem zobowiązań. Część z nich była zaciągana wcześniej w sytuacji, w której budżet domowy składał się np. z dwóch źródeł. Część jest nowych, zaciąganych po to, by sprostać swojej nowej, trudnej sytuacji finansowej – wyjaśnia prezes Szymczak.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA