Niemal ćwierć miliona Polaków spóźnia się z obsługą zobowiązań wobec firm pożyczkowych.

Pexels.com

Według danych firmy ERIF Biura Informacji Gospodarczej na koniec I półrocza 2022 br. w jej rejestrach było wpisanych prawie ćwierć miliona osób, które zalegały ponad 30 dni z płatnością rat z tytułu pożyczki zaciągniętej na dowolny cel w firmie pożyczkowej. Średnio zaległości wynosiły nieco ponad 6,6 tys. zł na osobę.

Większe problemy z terminową spłatą zobowiązań mają osoby starsze. Wśród osób powyżej 65. roku życia długi są o ponad 43 proc. wyższe od przeciętnej i sięgają niemal 9,5 tys. zł na osobę. Najlepiej sytuacja wygląda wśród najmłodszych osób (średnio 3,4 tys. zł zaległości). Osoby w wieku od 35 do 44 lat mają zaległości bliskie średniej.

Analitycy ERIF wskazali, że wśród najstarszych dłużników dominują kobiety i jest to spowodowane tym, że statystycznie panowie żyją krócej od pań. I tak, w kategorii 65+ aż 65 proc. dłużników to kobiety. Wśród młodszych kategorii wiekowych, sytuacja jest odwrotna i tam częściej dłużnikami są mężczyźni.

– Występuje drastyczna różnica wielkości populacji kobiet względem populacji mężczyzn, którzy samotnie prowadzą gospodarstwa domowe po zakończeniu aktywności zawodowej w naszym społeczeństwie – powiedziała prezes ERIF Biuro Informacji Gospodarczej Edyta Szymczak. – Stan zadłużenia w grupie najstarszych kobiet wskazuje na istotny problem z regulowaniem zobowiązań. Część z nich była zaciągana wcześniej w sytuacji, w której budżet domowy składał się np. z dwóch źródeł. Część jest nowych, zaciąganych po to, by sprostać swojej nowej, trudnej sytuacji finansowej – wyjaśnia prezes Szymczak.

PAP

Poprzedni artykułCo się dzieje z polskim rynkiem pracy?
Następny artykułKomisja Europejska chce zakazać tirów