fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesCo lasy dają polskiej gospodarce?

Co lasy dają polskiej gospodarce?

Lasów w Polsce przybywa, co jest dobrą informacją dla naszej gospodarki.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że na koniec 2021 r. lasy zajmowały 9264,7 tys. ha Polski, co stanowiło 29,6 proc. powierzchni kraju. Dla porównania, rok wcześniej lasów było o 4,4 tys. ha mniej.

Jeśli porównać poprzednie lata, to wzrost powierzchni obszarów leśnych w Polsce jest jeszcze bardziej imponujący. W 1990 r. wynosiły one 8693,9 tys. ha, w 2000 r. – 8864,8 tys. ha, z kolei w 2010 r. – 9121,4 tys. ha. Najbardziej zalesionym województwem jest lubuskie (49,3 proc.), najmniej zaś łódzkie (21,4 proc.).

Aż 80,7 proc. polskich lasów jest publicznych, ale od lat 90. udział lasów prywatnych zwiększył się tu o 2,3 pkt proc. Największy udział lasów prywatnych w ogólnym zalesieniu jest w województwie mazowieckim (44,9 proc.), a następnie w małopolskim (43,5 proc.) oraz lubelskim (41,1 proc.). Z kolei najmniejszy udział lasów prywatnych odnotowano w województwach: lubuskim (1,9 proc.), zachodniopomorskim (2,8 proc.) i dolnośląskim (3,7 proc.).

– Lasy i cała branża „okołodrzewna” zapewniają blisko 500 tys. miejsc pracy, ale też wypracowują kilka proc. PKB – mówił niedawno w Telewizji Republika rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski. – Leśnictwo jest elementem gospodarki, kiedy więc mówimy o tym, że wyłączymy z pozyskania drzewa, lasy, to musimy zdawać sobie sprawę, że gdy będziemy budowali nasz dom okaże się, że nie ma drewna, by postawić konstrukcję dachu. Trzeba będzie postawić na inne surowce, które niekonieczne są ekologiczne i do których produkcji wymagana jest wysoka emisja CO2 – wyjaśniał.

W 2021 r. w Polsce pozyskano 42 244,2 tys. m sześc. drewna.

Polskie Radio 24
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA