fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaForum inwestycjiCo dalej z Baltic Pipe? Na wznowienie prac trzeba poczekać nawet 8...

Co dalej z Baltic Pipe? Na wznowienie prac trzeba poczekać nawet 8 miesięcy

Zdobycie nowej decyzji środowiskowej dla lądowego odcinka Baltic Pipe w Danii zajmie od 7 do 8 miesięcy - informuje tamtejsza agencja Ochrony Środowiska.

Duńska Agencja Ochrony Środowiska oraz Energinet – operator i inwestor gazociągu, będą musieli dokonać nowej oceny oddziaływania na środowisko budowy Baltic Pipe.

– Częścią tego procesu są wysłuchania publiczne, trwające osiem tygodni. Szacujemy, że przed nami około 8 miesięcy prac, zanim zdobędziemy nowe pozwolenie – powiedział Niels Bjorkbom z Agencji.

31 maja duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe, wydane przez Agencję Ochrony Środowiska na budowę lądowego odcinka gazociągu Baltic Pipe. Za powstanie tego fragmentu inwestycji (o długości 210 km) odpowiada duński operator przesyłowy Energinet.

Firma poinformowała, że prac nie da się wstrzymać natychmiast, część z nich musi być tymczasowo kontynuowana – chodzi m.in. o przekraczanie cieków wodnych czy budowę przepraw. Natychmiastowe ich zamknięcie byłoby wręcz niebezpieczne.

Energinet przygotowuje plan wstrzymania prac na takich odcinkach, mniej newralgiczne place budów będą zabezpieczone i zamknięte.

W sprawę pozwolenia na budowę Baltic Pipe zamierza się zaangażować Komisja Europejska.

– Pozwolenie środowiskowe dla tego gazociągu jest kwestią krajową duńskich władz i sądów. Komisja Europejska jest gotowa zaangażować się w znalezienie rozwiązania tej sprawy, tak aby kwestie środowiskowe zostały w pełni uwzględnione – przekazał PAP wysoki urzędnik KE.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA